idlib operasyonu

merhaba,iyi günler.ilk paylaşımımı idlip üzerine yapılan bir harekatın olası sonucunu,türkiye ayağını kısaca yazmak istiyorum.

suriye iç savaşının(2011) başlarında idlip suriye rejimi için vazgeçilmez şehirlerinden biriydi,ama muhalifler 2012 yılında bölgeyi ele geçirmiş ve stratejik bir kazanım elde etmişti.suriye rejimi gözünü hama,dera,halep'e çevirmişken idlip'te muhalifler müthiş bir güç topluyor ve sürekli suriye ordusuna saldırılar düzenliyordu.türkiye,muhaliflere gönderdiği askeri,lojistik yardımlarını hatay sınırı üzerinden göndermekteydi.2013 yılında ağır bombardıman ile kontrol tekrar suriye ordusuna geçmişti.ancak muhaliflerin halep yolu ile bağlantısının kopmaması için olağan güçleriyle idlip'e saldırılar düzenliyorlardı.nitekim 2015 yılında 'fetih ordusu' adı altında onlarca muhalif tek çatı altında birleşmiş ve idlip'e yaklaşık 15bin kara gücü ile bir çıkarma yapmıştılar.idlip alındıktan sonra bölgedeki birçok örgüt anlaşmazlıklar yüzünden birbirlerine girmişlerdi.nitekim şu an bile suikastler,adam kaçırmalar gibi birçok olay yaşanmakta.el nusra,ışid gibi radikal terör örgütlerinin birçok elemanı ve sempati duyan gruplar mevcut.türkiye 2016 yılında rusya,iran ve dolaylı yoldan suriye hükümeti ile idlip üzerinden gelen göçü engellemek için anlaşmaya çalıştı ve rusya'nın onayı ile kabul edildi.bölgede göç için büyük bir tehlike hakim,5 milyon sivil yaşamakta.türkiye için yıkıcı bir durum olur ki herhangi bir çıkarmada tek gidecekleri yer afrin üzerinden türkiye...fırat kalkanı bölgeleri tamamiyle dolmuş hatta alabildiklerinden çok daha fazla nüfusa sahip.şu ana kadar türkiye 12 adet gözlem noktası kurdu,bir nevi tampon bölge ilan etti ama suriye ordusu oraya mutlaka bir harekat düzenleyecektir.geçmişte türkiye ilk gözlem noktasını kurmak üzereyken birleşik devletlerin biraz da etkisi oldu çünkü birleşik devletler ypg ile idlip'e yürüyecek ve türkiye ile olan bütün sınırı kontrol edecekti.türkiye yerinde bir adım ile bunu engelledi ama suriye hükümeti...5 milyon mülteci ve on binlerce örgüt sempatizanı...

''gelecek,seninledir.''
suriye hükümetinin idlibe saldırması durumunda bu türkiyeyi ve çıkarlarını nasıl etkiler sizce?
eğer suriye ordusu idlib'e olası bir saldırması durumunda türkiye ancak öso ya destek verebilir çünkü türkiye böyle bi çatışmayı göze alacak durumda olduğunu düşünmüyorum.
idlib'e topyekûn bir saldırı olasılığını çok görmüyorum.
neden çünkü idlib bir dera ya da halep değil. idlib son kale. türkiye'nin doğrudan sahada olduğu bir bölge.
idlib'de rusların istemediği nusra vb yapılar var. bunların temizlenmesine dönük ortak faaliyetler olabilir. diğer türlü bir saldırının tüm taraflar için ağır bedelleri olur.
buna rağmen bu süreçte rusların ve esadın kurusıkı tehditleri olacaktır. bunları siyasi değerlendirmek lazım
rusların da abd'nin de bizim sınır ötesi varlığımızdan rahatsız olduğu gerçek.
suriye hükümeti'nin pyd ile diyalog kurma durumu da var. sizce rusya ve suriye açısından türkiye'mi daha büyük tehdit yoksa amerikanın desteklediği ypg/pyd mi?
diğer bir soru da sizce türkiye için öncelikli tehdit esad rejimi mi yoksa ypg mi?
rusya'nın türkiye'den idlib'i aynen fırat kalkanı ve afrin'de olduğu gibi düzenlemesini/kontrol etmesini isteyeceğini düşünüyorum.
bay hekimoğlu,sorunuza cevap vermek gerekirse doğrudan bir saldırı suriye ordusundan geleceğini pek sanmıyorum.çünkü rusya,suriye ve iran arasında yapılmış çatışmasızlık dahilinde bir antlaşma var.ama bir harekat olacaksa,bu idlip'ten suriye ordusuna yapılan bir saldırı ile gelebilir.çünkü 'meşru müdafa' buna türkiye bile ses çıkaramaz ki türkiye bunun da farkında.idlip'te yüzlerce muhaberat elemanı taciz ve tahrik için emir bekliyor.yani idlip'ten suriye ordusuna bir saldırı olursa bunu fırsat bilen suriye ordusu harekete geçecektir.en azından idlip'in sınırlarına kadar girecektir.idlip'te olası bir saldırıda bile ürken siviller türkiye'ye göç edecektir.türkiye olağan bir çaba sarfediyor.
bay 'zen' sorunuza cevap vermem gerekirse,bunun hazırlığını yaklaşık 1 yıldır yapıyor.fırat kalkanı harekatı sonrası çok hızlı bir şekilde öso'yu eğitme,donatma ve tek çatı altında birleştirme çabaları oldu.afrin harekatı sonrasında bu çalışma çok daha hızlandı.çünkü türkiye adı gibi biliyor ki yakında suriye ordusu idlip'e harekat düzenleyecek.halep zaferi ve iç savaşın başladığı yer olan dera'yı ele geçiren suriye ordusu fırat'ın doğusuna müdahale edemeyeceğine göre gözünü idlip'e yani halep ve şam yolunu ele geçirmek ve muhaliflerin kalesi konumunda bulunan,yüzlerce örgütün bulunduğu bir yeri almak için gün sayıyor.daha doğrusu fırsat kolluyor.
bay 'hekimoğlu' ikinci sorunuza cevap vermem gerekirse,

öncelikle bu sorunuz için teşekkür ediyorum.sorunuza gelince elbette türkiye bir tehdit çünkü 2011 yılından bu yana muhalifleri kesintisiz destekleyen ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen bir ülke vardı o da türkiye...ama suriye ve rusya açısından sorduğunuz için elbette ki tehdit birleşik devletler.çünkü amerika orada kendine otonom bir bölge ve yerel bir 'ordu' kurmuş durumda.doğalgaz ve petrol rafinerlerini ele geçirmiş ve yerel ordusunu var gücüyle korumakta.birleşik devletlerin amacı ülkeyi bölmek,kendi hakimiyeti altında bir otonom bölge ilan etmek.elbette büyük tehdir birleşik devletler...

ikinci sorunuza gelince,türkiye'nin en büyük,en ölümcül hatası bu işte.ypg'nin çok zayıf olduğu dönemde gözden kaçırmış ve olağan gücünü esad'ı devirmeye çalışan türkiye,şimdi hemen öte yanında 50bin 'düzenli' bir ordu,imkanlarından daha yüksek bir imkana sahip olan bir terör örgütüyle başı belada.eh,bu yandan sonra öncelik esad olamaz,kesinlikle,tereddütsüz türkiye için ölümcül bir tehid 'ypg/pyd' çünkü bu örgüt sizden toprak talep ediyor,okullarında türkiye'nin bir bölümünü 'kürdistan' olarak nitelendiriyor,sizi tahrik ediyor,size saldırılar düzenliyor,canınızı yakıyor,sizi boğazlamak istiyor!
bay 'hevenist352' sorunuza cevap vermem gerekirse,bu söylemiz antlaşma gereği söylendi evet.ama dediğim gibi ışid,el kaide sempatizanı ve aklnıza gelemeyecek türden cahil,yobaz pislik diye tabir ettiğim teröristler bulunuyor.yani bunları kontrol etmek o kadar çok zor,o kadar çok risk taşıyor ki.halihazırda rusya sadece izlemekte,en ufak bir saldırıda,'bak ben antlaşma gereği saldırı düzenlemedim ama sizin yapmanız gereken onları engellemek ve gördüğünüz gibi suriye ordusuna saldırılar düzenliyorlar.artık ben bir şey yapamam.' demek için anı kolluyor.idlip suriye hükümeyi ve muhalifler açısından her şeyden ama her şeyden önemli.
idlip'e saldırı için esad ile pyd'nin anlaştığı, 6000 militanın halep'e geldiği iddia ediliyor. hatta pyd idlip'e karşılık afrin'i istemiş. olası bir harekatta çok büyük bir mülteci akını türkiye'yi bulur. araştırmalara göre idlip'te 6.2 milyon suriyeli yaşamakta. harekatın ilk etabında 700.000 idlip'li göç etmek zorunda kalacak
muhtemelen ön görüldüğü gibi gerçekleşecek.
artık iş idlip harekatı olacak mı olmayacak mı işi değil? sadece idlip harekatı ne zaman olacak işi. türkiye’nin uğraşması gereken çok fazla sorunu var ve esad bunu iyi değerlendirecektir. biz gözlerimizi abd ile sürtüşmemize çevirmişken esad’ın orduları idlip harekatı için hazırlanıyor. eğer idlip düşerse türkiye’nin suriye için iddia ettiği tüm tezleri boşa çıkacak. biz de dünya basınında orada bulunan işgalci güç konumuna düşeceğiz. olacak olanlar işte bunlar. tabi türkiye’ye kaçacak 1 milyona yakın suriyeliden bahsetmedim bile.
bay 'casus belli' ilk olarak idlip harekatı olacak. ikinci olarak tarih belli değil ama en fazla önümüzdeki yıl gerçekleşecektir. çünkü hazırlıklar son hız devam ediyor. idlip düşerse türkiye'de düşer, dersem herhalde iddalı konuştuğumu söyleyemezsiniz. çünkü şu an itibariyle türkiye'de 3.5 milyon suriyeli, 150 bin ıraklı, 100 bin kadar pakistanlı ve bir okadar da afgan, somali gibi ülkelerden gelen mülteciler var. yani idlip'te şu an itibariyle 5 milyon gibi bir sivil yaşamakta. herhangi bir saldırıda gidecekleri tek yer türkiye, ne yapacaksınız? almak zorundasınız. türk halkı artık bunları kaldıramaz, adım gibi eminim bir ayaklanma patlak verir. iş bununlada sınırlı kalmıyor, idlip'te yobaz, vahşi, teröristler bulunuyor, bunlar aşırı radikal gruplar bunlarda ya türkiye'ye, ya da fırak kalkanı ile kurtarılmış bölgelere gelecektir. türkiye ekonomisi, türk halkı, sahada elde ettikleriniz... bingo! eh, idlip'in neden çok önemli olduğunu bundan sonra siz rahatlıkta çözebilirsiniz.
bay “obsesif” idlip’in ne kadar önemli olduğunu biliyorum. lakin mezhepçi suriye politikamızdan vazgeçip muhalifler ile esad’ın anlaşmasını sağlamalıyız. ancak böyle yaparak 4 milyona yakın muhalifi ülkelerinde tutabiliriz. şahsen ben idlip operasyonun bu yıl içinde başlayacağını düşünüyorum. bu durumda bizim yapmamız gereken en doğru hareket kaçan muhalifleri ve sivilleri zeytindalı ve fırat kalkanı bölgelerine yönlendirmek. bu sayede ülkemize yönelik göç dalgası hafifletilmiş olur.
bay 'casus belli' evet, tespitlerinize katılıyorum ancak bilmelisiniz ki müzakere sona erdi. cenevre ve astana görüşmelerinde muhalifler görüşmeyi bile kabul etmemişti türkiye aracı olmasaydı. nitekim uzun diyaloglar sonrası bile bir sonuç çıkmadı. gerçekten idlip türkiye'nin ekonomi, terör ve artan huzursuzluk bakımdan son kale. bu kale sadece türkiye içinde geçerli değil, muhalifler içinde geçerli. idlip çok önemli, stratejik bir yer. suriye ordusu lazkiye-halep yolunu kontrol altında tutmak istiyor. eh, tabi ypg militanları rakka ve halep yolunu. yani işin boyutu çok farklı. bu yüzden iki yıldır muhalifler türkiye'nin kendi imkanları doğrultusunda eğitiliyor. ama ne kadar etkili olur onu hep birlikte göreceğiz.
bence buraya saldırmamak hem rusya için hem suriye için daha mantıklı. ülkede ne kadar kendilerine muhalif, kendilerine sorun çıkartan, terörist insan varsa hepsi bu bölgeye toplanmış zaten kendi hallerinde orada durmaları, oraya saldırıp ele geçirdikten sonra özellikle kafkas bölgesinden gelenlerin evlerine dönmesi rusya için sorun teşkil edecektir. bölgenin türkiye sorumluluğuna bırakılması hem onlar için bu sorunu çözecek hem de türkiye açısından rusya'nın hanesine artı puan kazandıracaktır.
türkiye , rusya ve iran arasinda imzalanan çatişmasizlik anlasmasi sonucu boylesi bir saldiriya rusya suriye rejimine destek vermeyecektir.bu bolge yakininda türk askerinin varligindan bahsedersek rejim gucu icin zor bir karar olacaktir desteksiz bir saldiri
evet, ama idlip'e bir harekat şart. çünkü oradan olası bir göç türkiye'ye akacak, militanlar türkiye'ye kaçacaktır ki bu da esad'ın istediği bir şey.
mülteci sorunu çok mu büyütülüyor diye düşünmüyor değilim. 81 milyon nüfusa ve binlerce yıllık devlet geleneğine sahip türkiye'nin sınırında olan gelişmelere karşı stratejisi "mülteci dalgalarını hafifletmek" gibi basit bir hedef üzerine kurulmuş olamaz. burada idlib kentinin konumu, yapısı gibi önemli kısımlarını bıraktık, mülteci gelecek mi gelmeyecek mi diye düşünüyoruz. hatayın bize katılmasının stratejik olarak ne kadar önemli olduğunu bugün anlıyoruz. idlip'in de aynı şekilde öneminin çok büyük olduğunu düşünüyorum. bu yüzden türkiye'nin idlibi suriye hükümetine karşı korumak için nefs-i müdafaa olarak fiili bir çatışma kesinlikle göze alınmalı. çünkü öncelikli hedefimiz yüzlerce km sınırımıza yayılmış ypg'yi bitirmektir. rusya'nin idlipteki "bazı" gruplardan rahatsız olduğunu biliyoruz. idlib içindeki aşırlıkçı bazı gruplara bir çeki düzen vermek rusyayı ikna etmeye yeter mi emin olamıyorum. bizim biran önce idlib'te çatışmayı önleyip bütün ilgi alakamızı ypg'ye çevirmeliyiz. abd'nin de suriyedeki etkisi zayıflaması rusya'nın da işine gelecektir.
  • /
  • 4
denizli escort bursa escort izmir escort dudullu escort mersin escort