idlib operasyonu

22 Entry Daha
ben bunun bir kıskaç olduğunu düşünüyorum. öncelikle özel sektör ve dış borcumuzun yarattığı tehlike bir taraftan, türkiye idlip ve halep çevresinde sunni sivillrein danışmanlığını üstlenmiş duruyor. bu kötü; batı ekonomik döviz ve borçlanma hakkını kullanarak ki 10 ağustos sabahı avrupa merkez bankası türkiye'nin borç ödeme konusunda endişelerini dile getirmişti bunun yükselişi malum. döviz baskısı altında, türkiye'yi savunma bütçesi ayırmaya zorluyorlar. bu 89 afganistan sovyet'lere karşı uygulanmıştı.

bir tarafdan özel sektörün borçları için yapısal reform, bir taraftan afrin için müdafa yapılamaz. çünkü esad ile erdoğan anlaşmadı. ancak pyd ile esad anlaştığını duyurdu. bu da bize putin'in türkiye'nin suriye müdahalesini istemediğini gösteriyor. buna afrin etkisi diyeceğim. çünkü pyd büyük ihtimalle afrin'i geri alacağı garantisini almış olmalı. eh türkiye hem afrin'i koruyup ya da menbiç'e saldırıp hem de döviz dengesini içeride tutamaz.

mantıklı olan putin'in oyun kurmasına saha yaratıp gerekli adımları uygulamak. savaşı uzatmak, enflasyon ve vergi gibi kamu ihtiyaçlarının daha da zorlanmasına yol açacaktır. ancak;

idlip'ten gelecek 4 milyon gibi mülteci dalgası artık asla kabul edilmemeli ve türkiye bu konuda nato vermeli. toplamda 8 milyon suriyeli demek artık bu ülkenin etnisitesinin yok olduğu anlamına gelir.8 milyon kişi kendi rakamıyla kalmayacak.

hükümet savunma bütçesi ya da afrin olaylarını uzatmamalı. çünkü uluslararası ilişkilerde yapılmaması gereken her şeyi yapıp, tüm zafiytimizi gösterdik. pkk ve döviz bu ülkenin baskı noktalarıydı ve baskı noktamıza parmak basacaklar.

iyi bir lider halkının yşamını düşünür diyeceğim ama, afrika siyasi yapılarında görülmemiş bir rejim 16 nisan'da çoktan evet aldı.
43 Entry Daha