imran khan

1953 doğumlu, pakistan'ın dünya çapında bilinen yüzlerinden ve yeni pakistan başbakanı. pakistan'a krikette dünya kupasını kazandıran, 1996 yılından bu yana siyasetin içinde olan ptı'nın başkanı ımran khan, 'tarihte refah devletinin ilk örneği olan medine devleti anlayışını izlemek istediğini' belirtiyor.

yolsuzlukların üzerine gidip, abd ve hindistan ile ilişkileri rayına oturtmayı hedefleyen khan, bazı çevrelerce 'ordu ve istihbaratın adayı' olduğu iddia ediliyor.

edit: kendisi peştun kökenlidir ve ingiltere'nin en eski okullarından worcester kraliyet framer okulu'nda okumuştur.

siyasi kariyeri:
- 1996 yılında tahrik-i insaf (adalet hareketi) partisi'ni kurdu,
- 2002 yılında partisinden meclis'e girmeyi başaran tek isim oldu.
- tahrik-i insaf, 2008 seçimleriniyse boykot etti.

edit: imran han'ın partisi ptı'nin 2013 seçimlerinde 35 olan vekil sayısını 115'e yükseltti.

(bkz:2018 pakistan seçimleri)
şerif ve butto ailelerinden kurtulan pakistan için farklı bir umut yaratabilir. seçim vaatlerinde de dile getirdiği gibi yolsuzluklarla baş etme kapasitesinin olabileceğini düşünüyorum. ancak pakistan gibi askerin hükümet üzerindeki etkisi fazla olan bir ülkede güçlü bir başbakan olamayacaktır.

yani özetle pakistan için en önemli sorunların başında gelen asker-sivil hükümet ilişkisi konusunda navaz şerif kadar sorunun temeline inemeyecektir.
ve imran khan resmen pakistan başbakanı oldu. (bkz:2018 pakistan seçimleri)
14 ağustos'ta resmi twitter adresinden türkiye'ye destek veren khan şu ifadeleri kullanmıştı:

"pakistan halkı ve kendi adıma cumhurbaşkanı erdoğan'a ve türkiye halkına, karşılaştığı ağır ekonomik zorlukları aşmaları ve başarılı olmaları için dua ettiğimizin bilinmesini isterim. türkiye, görkemli tarihinde sıkıntıların içinden hep başarıyla çıktı"