ingiltere'de tl'ye yoğun talep gösterilmesi

%24 bin artış ifadesini görünce hakikaten şaşırdım. kontrol amaçlı olarak söz konusu finans şirketinin sitesine girdim ve basın açıklamalarına baktım.
çok normal bir durum aslında ama oranın büyüklüğü insanı şaşırtıyor ve bu olaya haber değeri katıyor.

ingiltere'de birçok döviz bürosunda tl kalmadığı belirtiliyor.
ingiltere'nin önde gelen döviz şirketlerinden ıce, kasalarında tl kalmadığını açıkladı.
şirket, ingiliz turistlerden türkiye'ye görülmemiş bir talep olduğunu ve internet siteleri üzerinden tl alımlarının geçen aya göre %24 bin arttığını belirtti.

ıce genel müdürü louis bridger "tl'ye görülmemiş bir talep" olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "stoklarımızı artırmak için tedarikçilerimiz ve türkiye merkez bankası ile yakın çalışıyoruz. fakat talep o kadar büyük ki, yarın sabaha kadar internet üzerinden tl satamayabiliriz."

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201808151034767352-ingiltere-turkiye-tl/
ingilizler akın akın türkiye'ye mi gelecek yoksa ingiltere'de abd'nin dolar saldırısına karşı türkiye'nin yanında olan insan sayısı mı fazla bilemedim.

"geçen aya kıyasla tl alımındaki yüzde 24 bin artış" cümlesini hafızamdan atamayacağım gibi görünüyor. yüzde 24 bin.
ıngilizler, dunya'ya yon verme egilimi bakimindan toplumsal bilinc sahibi bir millet. abd'nin kabadayiligina karsin ingilizlerin boyle bir manevra yapmasi bence ufakta olsa bir sinyaldir
%24 bin gibi bir miktardaki artışın sadece turistik amaçlarla olduğunu düşünmüyorum. dolara karşı tepkiye destek amaçlı olduğunu düşünüyorum.