insansız kara aracı

türkiye'nin de katmerciler ukap, aselsan kaplan 1, aselsan kaplan 2, ankebot, aselsan izci gibi araçlarıyla sahip olduğu şimdilik askeri savunma ağırlıklı olarak kullanılması planlanan gelecekte insansız ticari ve lojistik kamyonların da dahiliyle alanı genişleyecek araç.

sürücüsüz araç sistemleri fikri ilk olarak abd-ırak savaşi sırasında gündeme geldi, konvoylar yol kenarı mayın tuzaklarına ve küçük silahlar kullanan ıraklıların saldırısina uğradığında saldırıya hedef olabilecek asker sayısını azaltmak için ileri sürülmüştü fakat o zamanlar sadece düşünce olarak kalmış hayata geçirilememişti. 2004 yılında amerika savunma ileri araştırma projeleri ajansı bu konuda bir yarışma düzenleyip mojave çölünü en hızlı katedecek insansız kara aracını tasarlayan gruba 1 milyon dolar vereceğini vadetmişti. ilk 2 yarışta hiçbir araç çölü geçemedi, 2007 yılinda yapılan 3. yarışı kazanan topluluk bu işin öncüleri oldular.

günümüzde özellikle asya-pasifik bölgesinde bu yönde ciddi çalışmalar yapılıyor. ülkemiz ile birlikte rusya, almanya, fransa, israil, singapur, abd, guney kore, japonya, bae, ukrayna, çekya, estonya, çin, iran, hindistan bu yönde çalışmalar yapan ülkeler arasında.
dağlık alanlarda, ormanlarda, çöllerde, kar üzerinde başarılı sonuçlar veren insansız kara araçları henüz herhangi bir muharebe alanında denenmedi.