ırak cumhurbaşkanlığı seçimi

ırak meclisi'nin yedi aday arasından seçmek üzere toplandığı seçimdir.

ırak'ta gruplar arasında 2013'te varılan gayri resmi anlaşmaya göre cumhurbaşkanı kürt, başbakan şii ve meclis başkanı sünnilerden seçiliyor.

şu ana kadar kürtler tek bir isim üzerinde uzlaşmış değiller.

kürdistan demokrat partisi'nin (kdp) desteklediği fuad hüseyin, kürdistan yurtseverler birliği'nin (kyb) resmi adayı berhem salih, kyb'nin kurucu lideri ve geçen yıl hayatını kaybeden celal talabani'nin bacanağı abdullatif reşid, goran (değişim) hareketi'nden bir dönem milletvekilliği yapmış iki isim serdar abdullah ve sirve abdullvahid, kürdistan islami birlik partisi (yekgirtu) adayı ömer berzenci ile iyad allavi'nin liderliğindeki vataniyye koalisyonu içerisinde yer alan sünni arap siyasetçi abdulkerim abtan el-cuburi resmi adaylık başvurusunda bulundu.

kdp eski başkanı mesut barzani, ortak cumhurbaşkanı adayının seçilmesi için öncelikle bağdat'taki genel meclise gitme hakkı kazanan kürtlerin kendi aralarında bir ön seçim yapması gerektiğini söyledi; bu teklife kyb'nin adayı tepki gösterirken, kyb'de büyük etkisi bulunan (geçen yıl hayatını kaybeden) celal talabani'nin eşi hero ibrahim ahmed'den ise destek geldi.

kdp ve kyb'nin adaylarının 2.tura kalacağı fakat kdp'nin kerkük valiliğiyle birlikte kyb'nin daha önce aldığı bakanlıklara karşılık seçimden çekilebileceği iddia edildi.

2 güçlü adayı yakından tanıyacak olursak:

kyb'nin adayı berhem salih

üniversite ve doktora eğitimini ingiltere'de almış bir mühendis olan salih talabani'nin partisinin washington temsilciğini yaptı.

2006 yılında süleymaniye amerikan üniversitesi'ni kurdu. 2 yıl süreliğine ıkby başbakanlığı yaptı.

talabani ailesiyle liderlik mücadelesine giren salih, 2014'te kyb'nin ırak cumhurbaşkanlığı için adaylığını koydu, ancak parti onun yerine fuad masum'u seçti.

talabani ailesi, deneyimli ismi salih'in partisine geri dönmesi için tekrar cumhurbaşkanı adayı göstermeye karar verdi.

kdp'nin adayı fuad hüseyin

eğitimini ırak'ta tamamlayan ve kdp'nin uzun yıllar üyeliğini yapmıştır.

hüseyin, 1975 yılında kürtler ve ırak hükümeti arasındaki siyasi anlaşmanın bir sonuca varmaması üzerine bağdat'tan ayrılıp, ırak-iran arasındaki dağlık bölgelerdeki kdp'nin konuşlandığı kamplarda bir müddet kaldı. feyli (şii) kürtlerinden hüseyin, 1975'ten sonra hollanda'ya sığındı.

başta hollanda olmak üzere birçok avrupa ülkesinde kendisi gibi sığınmacı ıraklı kürtlerle birlikte aktif siyasi faaliyet içerisine girdi.

mesut barzani'nin 2005 yılında başkan seçilmesiyle birlikte, 2017 yılına kadar ıkby başkanlık divanı başkanı sıfatıyla görev yaptı, özellikle barzani'nin avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizzat yer aldığı kaydedildi.
barzani'nin referandum girişiminde kdp ile kyb arasında çatlaklar derinleşmişti. bu seçimde de iki parti arasında anlaşmazlıklar devam ediyor.
kdp ve kyb arasındaki güç mücadelesine dönen, ırak geneli için çok önemsenmeyen seçim. en ilginç olan şey ise (yanlış hatırlamıyorsam tabi) iki lider de ıkby'nin gayri resmi bağımsızlık referandumunda bağımsızlık yönünde propaganda yapmıştı.
ilk turda salt çoğunluğu alan adayın bulunmadığı ikinci tura kalan seçim.

salih 165, hüseyin 89 oy aldı.
ırak meclisindeki ikinci tur gizli oylamaya 329 milletvekilinden 272'si katıldı. 219 oy alan kyb'nin adayı berhem salih, geçerli oyların çoğunluğunu elde ederek ırak'ın 4'üncü cumhurbaşkanı oldu.