iran'a neden güvenilmez

türkiye'nin ortadoguda bulabilecegi en iyi 2.muttefik oldugu icindir birazda. ıran, turkiye'nin doguya acilma kapisidir. ıran icinde ayni sey, turkiye icin gecerlidir (batiya acilma) irana guven duyulmamasinin sebebini ben mezhepsel ayriliga ve dunya'ya bakis acimiza yoruyorum. biz dunya'ya daha demokratik, insan haklari cercevesinde ilerleyen sosyal bir hukuk devleti olarak bakiyoruz modern anlamiyla. ıran'da, ıslami bir yonetim bicimi olmasindan kaynakli bu eksende dunya'ya bakiyor.
öncelikle iran neden güvenilmez şu sebeplerden ;
1. iran ile tarihsel bir rekabet çekişmemiz var.
2.aramızda sürekli bir git-gel oluşması mezhepsel farklılıklar ile
3.iran'nın osmanlı zamanındaki karamanoğlu beyliği gibi sonradan çıkar oyunu siyaseti izleyen bir devlet olması.
4.farslıların çok kibirli olması bakın islam bile farslıların geleneksel kültürünü etkilese de baskılayamamış.
5.iran'ın batı (ab ve abd) ile ilişkileri çok gizli yürütmesi.
6. iran'ın bölgede mezhepçilik politikası ile ırak, suriye ve lübnan da karışıklık çıkarması ile bölgenin istikrarsız olmasında payı olması.
7.iran'ın afganistan'dan gelen göçmenleri türkiye'ye göndermesi.
8.uyuşturucu konusunda kendi ülkesinde idama kadar giden yasaları mevcut iken türkiye ile sınır olan yerlerde buna göz yumması.
daha nice sebepler var tabi bunlar değil ki iran parçalansın. iran parçalansa zaten en çok türkiye zarar görür. lakin iran türkiye ile sadece dönemsel bazlı ortaklık yapıyor bölgede kendisine rakip bir güç istemiyor (bkz:saddam hüseyin). iran'ın ben kapalı kapılar ardında abd ile işbirliği yaptığını düşünüyorum. çünkü ikisi sürekli ortadoğu karıştıran birbirine en çok sert çıkmasına karşı birbirlerinin ayaklarına çoğu zaman basmayan iki gizli müttefik gibi. samuel huntington (bkz: medeniyetler çatışması) teorisine göre gerçekten de din eksenli bir çatışma alanı oluşturdular.arapların düşmanı israil iken bir anda iran çıktı. arap ve israil ülkeleri bir yanda iran bir yanda gibi bir oluşum gerçekleşti. bu kapsamda israil nefes aldı bir anlamda her tarafı psikolojik olarak düşmanla çevrili iken şu an böyle bir durum söz konusu değil.
okuyunuz : stephen kinzer - şahın bütün adamları