iran opec temsilcisinin rusya açıklaması

iran opec temsilcisi: rusya'nın petrol üretimi azaltımı anlaşmasına aykırı olarak petrol üretimini artırmaya gitmesi iran'a karşı düşmanca bir tavır ve trump'a el açmaktır.

- doğu bloğunda yer almak isteyen veya doğu bloğunda daha rahat olacagımızı düşünen üyelerimizle saygı çercevesinde bir kaç kelam edip, tartışmak istiyorum.

bu yaşanan son hadiseden sonrada anlaşılacağı gibi aslında doğu bloğunun da batıdan bir farkı yok. biz amerika'ya karşı duralım da nerede durursak duralım mantığı çok yanlış. doğu bloğu da en az batı bloğu kadar tehlikeli ve karanlık. iran'ı harcayan rusya'nın, işi bittikten sonra türkiye'yle tek bir adım atacağına dahi inancım yok. fikrim şudur batı ve doğu arasında denge sağlamalı ve hükümetlerdeki fanatikliğe varan doğuculuk-batıcılık anlayışından uzak durup tüm dünyaya açılarak milli çıkarlarımızı gözetmeliyiz.

sizin düşünceleriniz nedir?
rusya'nın tamamen çıkar güdümlü(olması gerektiği gibi) dış politika yürüttüğünün kanıtı.

türkiye olarak biz doğu bloğu içerisine dahil olalım demiyoruz. sadece bizi aforoz eden batı'ya karşı alternatif arıyoruz. rusya dediğimiz ülke osmanlının son yıllarında en çok yaralayan ve uğraştıran, soğuk savaş döneminde türkiye'yi işgal etmeyi düşünen ve daha 3 yıl önce ülkemizi ışid ile işbirliği yalanını söyleyen bir ülke. bizim ilişkilerimizin iyi olması bizi avrasyacı yapmaz. bizim nato'da olmamız da doğu'ya düşman yapmaz. denge siyaseti uugulamaya çalışıyoruz. abd ve ab terörle mücadele konusunda türkiye ye küçük bir adım atsa emin olun türkiye 10 adım atar. çünkü ihracatı ab ülkelerine yapıyor. çünkü askeri teknolojisi batı kaynaklı. f16'dan tanklara kadar.
bizim herhangi bir bloğa ait olmamıza gerek yok mesele şu ne doğu ne de batı bloğunda olmak gibi bir zaruriyetimizin olmaması lazım. iki taraftan birine de bağımlı olmamalıyız