ışid

günümüzde, ortadoğu'da yaşadığı düşüşe ilave olarak sosyal medyada gerek propaganda üretiminde gerekse kanallarında yaşadığı sıkıntılardan ötürü (bkz: 25-26 nisan europol operasyonu) gerileme dönemi yaşamış fakat tamamen yok olması diğer örgütler gibi pek mümkün olmayan grup.

önceden her yerde açık açık belirttiğimiz gibi, bir terör örgütünün tamamen bitmesi kolay iş değildir. zaten açık olan gerçek, ışid'in bir yerlerden yolunu bularak ortaya tekrardan çıkmasıydı. bunu rusya'da gerçekleşen dünya kupası'na yönelik geniş çaplı bir saldırı ile başlatmayı planlasalar dahi bu gerçekleşemedi. batıya yönelik canlı bomba saldırısı bakımından, askeri sahada yaşadığı durgunluk gibi bir boşluk yaşandı. bu arayı kapamak için afrika ülkelerinde, diğer sahalarda görünmeyen tarzda suikast videoları sık sık paylaşıldı. ayrıyeten, afganistan'daki güvenlik açıklığından oldukça yararlandılar ve bir çok canlı bomba saldırısı gerçekleştirdiler. bir diğer anlamda, afrika ve asya arasında gidip geldiler.

bu adımlar tamamen oyalanma idi. birkaç gün önce, sosyal medya kanallarında "biyolojik saldırı" tehditlerinde bulundular. ardından klasik bir adım olarak grafikler üretilmeye başlandı. önceden bomba yapımı gibi konular hariç biyolojik tarzda konularda açıkça rehberlik edilmediği için, videoda biyolojik silah çeşitlerinden yayma taktiklerine kadar yazdılar. ayrıyeten, hazırlama esnasında saldırgana zarar gelmesin diye birçok uyarı dahi bulundular.

incelerken farkettiğim ve kendilerinin de belirtmesi ile net şekilde doğruladığım kanı, biyolojik silahın dikkat çekmek veyahut farklılığa gidilme istenmesinden ziyade oldukça avantajlarının olması idi. elbette ki dikkat çekme ve farklılık yaratma faktörü oldukça ön planda ama biyolojik silah, bomba gibi saldırgan üzerinde saptanamaz ve izi sürülemez. kurbanlar için ise, biyolojik silahtan kaçılamaz ve önlenemez. önceden tespit için, ülke içerisinde şüpheli kişilerin yakın şekilde takip edilmesi ve hareketlerinde illegal adımların bulunması gerekir. bunun dışında, üzerinde bomba olan bir terörist gibi bariz şekilde belli olmayacak ufak ve büyük etkili bu silah bizler için büyük tehlike taşımaktadır.

bugün açılışı biyolojik olmasa dahi eski teknik saldırılar ile yaptılar. kanada'nın en büyük şehri olan toronto'da 2 kişinin öldüğü ve 12 kişinin ise yaralandığı canlı bomba saldırısını üstlendiler. saldırgan ise 29 yaşındaki faysal hüseyin idi. askeri sahada da açılış yapıldı ve suriye'nin güneyinde, süveyde'de canlı bomba saldırısı ve silahlı saldırılar yapıldı. saldırı sonucu ölü sayısı en az 144'e, yaralı sayısı en az 178'e yükseldi.

biyolojik saldırı ihtimali düşük veyahut absürt olsun olmasın, tehdit her daim tehdittir ve göz ardı edilemez. ayrıca, yükselişlerinde vurgu yapmak için oldukça dikkat çekici bir teknik olabilir. bu durumda, her ülkenin önlemini alması ve düşmanını yakından gözetlemesi şarttır.
aniden parlayan dünyada adı duyulan ve aniden sönen örgüt :)

bu örgütün propagandaları kafa kesmeleri canlı bombaları meşhurdur.ayrıca savaşmayıda iyi bilirler.

ani saldırılarla düşmanı hep baskı altında tutmuşlardır.
amerikanın ortadoğu da bulunması için destek sağladığı kukla terör örgütü.
el-fiten vel mekahimde adı geçen laftan sözden anlamayan kadın gibi uzun saçlı ve uzun sakallı kara kara giyinmiş allah c.c. kanunları (şeriat) adına hareket ettiğini iddia eden kaosun kaynağı olmaktan öteye gidemeyen cia operasyonu ile blackwater aracılığıyla kurulmuş suni örgüt.
dabık'ta planladıkları kıyamet savaşını fırat kalkanı harekatı sonucunda ertelemek zorunda kalan ve türkiye'nin müdahalelerinden sonra bir anda ortalıktan kaybolan sözde islam devleti.
yahudi ve hrıstiyanların islamın büyümesini engellemek, türkiye' suriye ve iran'ı parçalamak, hapishanelerindeki ve ülkelerindeki (sözde)müslümanları yok etmek amacıyla kurduğu maşa terör örgütüdür.
islam'ı vahşi bir din olarak göstermek ve amerikanın çıkarlarını korumak amacıyla yine amerika tarafından kurulan örgüt