ismet inönü

kendisine karşı ilk siyasi rakip olarak kurulan milli kalkınma partisi’nin kurucusu nuri demirağ’ın malvarlığını kamulaştırması, ismet inönü’nün ne kadar eşitlikçi ve demokratik olduğunu da ortaya çıkarıyor aslında. nuri demirağ’ın malvarlığına devlet güçlerini kullanarak el koyması, çok partili hayatı ne kadar istediğinin yanında nasıl istediğini de ortaya koyuyor.
türkiye cumhuriyeti'nin dış siyasetteki öngörüsüzlüğünün resmi olan adam.
1946 seçimlerinde kaybedeceğini anlayınca açık oy kullandırtan ancak günümüz demokratlarının kahramanı olan başarısız siyaset adamı
siyasi hayatı boyunca tek başarısı ülkeyi ikinci dünya savaşına sokmamasıdır. bir yandan da ikinci dünya savaşına giren ülkelere bakınca acaba girsemiydik bknz rusya
kıbrıs barış harekatı sonrası ülkenin maruz kaldığı ambargoların faturasının(zamlar, kuyruklar) çıkarıldığı bülent ecevit ile aynı kaderi paylaşan kişi. 2. dünya savaşı sırasında uyguladığı politikalar yüzünden çok ağır eleştirilmektedir.

https://www.ahaber.com.tr/analiz/2016/07/11/chpnin-zulum-vergisi-sahna
haberde şöyle diyor;

ismet inönü o yıl dünya tarihinde eşi - benzeri olmayan bir vergi sistemini devreye soktu...

vergi ağırdı... çünkü köylü yasa gereği hasadının yüzde 25'ini devlete vermek zorundaydı...

bugün çifçilerin muhattap olduğu vergi ise;
gerçek usulde vergilendirilen çiftçiler, elde ettikleri zirai kazançlarını yıllık beyanname ile beyan edip bu kazançları üzerinden hesapladıkları gelir vergisini (%15, %20, %27 veya %35 oranında) öderler.

cihan harbi sırasında alınan vergi ile bugün alınan vergi kıyaslamasını sadece vicdan sahiplerine bırakıyorum.

haberde, savaşa dahil olan(kazanan-kaybeden) ülkelerin halinden bihaber, ahaber, şöyle devam ediyor;

zor yıllardı 1940'lar... köylü açtı... şehirli açtı...

nesiller - işte o açlığın tam orta yerinde değişti...

edit: link
2.dünya savaşında izlediği yanlış stratejiler yüzünden bizi abd’nin sömürgesi haline getirmiş olan lider. rus tehdidine karşı abd’den yardım istemiş ve bizi bi nevi abd mandasına sokmuştur. 1963te ise abd mandasından kurtulmanın çok zor olduğunu şu sözlerle anlatmaya çalışmıştır
''daha bağımsız ve kişilik sahibi dış politika izlenmesini istiyoruz. herkes aynı şeyden söz ediyor. nasıl yapacağım ben bunu? karar vereceğim ve işi teknisyenlere havale edeceğim. onlar ayrıntılı çalışmalar yapacaklar ve öneriler hazırlayacaklar. yapabilirler mi bunu? hepsinin çevresinde uzman denen yabancılar dolu. iğfal etmeye çalışıyorlar. başaramazlarsa işi sürüncemede bırakmaya çalışıyorlar. o da olmazsa karşı tedbir alıyorlar. bir görev veriyorum sonucu bana gelmeden, waşington’un haberi oluyor. sonucu, memurlardan önce sefirden öğreniyorum."
ismet inönü tarihe bugunden bakma sığlığı yaşayan kişileri göz önüne seren şahıs. günümüzde ülke adına en büyük fedakarlığı zorunlu askerliğini(zorla) yapmak olan çomarlar tarafından pervasızca eleştirilen milli mücadele kahramanlarından birisi.
lozan görüşmeleri sırasında suikast girişimi uyarılarına rağmen aracında ki türk bayrağının indirilmesine izin vermemesine rağmen ankara nın göbeğine pyd bayrağı çekenler tarafından eleştirilen kişi.
siyasi hayatında ki tek yabancı dil deneyimi moderatöre karşı bir tepki olarak söylediği “one minutes” olan kişiler tarafından eleştirilen lozan da fransızca olarak cruzon ve venizelos gibi iki siyasi dahiye karşı milletin hakkını savunan kişi.
osmanlı arşivlerini kağıt niyetiyle bulgaristan satan devlet reisi
kanun ve kural adamıdır. mustafa kemal atatürk tarafından ikinci adam yapılmasının temel sebebi budur. inönü'nün savaştığı yerleri haritada gösteremeyecek insanlar tarafından eleştirilmesi acı vericidir.
en başta söylememiz gereken, soyadını savaş meydanında kazanmış bir insandır.
kurtuluş savaşı'ndan önce osmanlı için birçok cephede mücadele etmiştir. kurtuluş savaşı'nın batı cephesi komutanıdır. mustafa kemal atatürk'ün ''siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz'' dediği komutandır.
türk inkılabı'nın uygulanmasında başat aktördür.
mustafa kemal atatürk'e laf söyleyemeyenlerin uğrak noktasıdır.
cumhurreisi olduktan sonra abd ile eğitim anlaşması imzalamış ve amerikanları eğitimimize sokmuştur.
ikinci dünya savaşı'nda ülkeyi savaşa sokmamasının etkisini en güzel şu diyalogdan anlayabiliriz; yurt gezisindeyken ''bizi ekmeksiz bıraktın'' diyen çocuğa ''ama babasız bırakmadım'' demiştir.
almanya'yla birlikte ruslara savaş açma planlarının ruslar tarafından ele geçirilmesiyle rusları kızdırmıştır.bunun etkisi uzun yıllar sürmüştür.
ruslara ''biz artık turancı değiliz'' düşüncesini göstermek için turancıları yargılamıştır. beraat etseler bile bu olayı türkçü-turancı kesim unutmamıştır.
başka bir travma boraltan köprüsünde yaşanmıştır.
sscb kara bulutunun üzerimize çökmesiyle abd bloğuna yanaşılmıştır fakat johnson mektubu olayında 'yeni bir düzen kurulur, türkiye orada yerini alır' diyerek karşı çıkmayı da bilmiştir...
eklemem gerekirse de ;
adalar inönü zamanında değil 1912'de kaybedilmiştir.
paralara resmini kanun gereği bastırmıştır.

bu topraklara emek vermiş her insan gibi rahmetle anılmalıdır ve inönü'yü eleştiren adalet partisi vekiline süleyman demirel'in verdiği ''senin sırtında bir ceket var, onun sırtında ise kurtuluş savaşı'' cevabı unutulmamalıdır...
ismet ne be? babanın ismini mi söylüyorsun? 1. türkiye cumhuriyeti başbakanı, 2. cumhuriyet halk partisi genel başkanı, türkiye cumhuriyeti maarif vekili, türkiye cumhuriyeti hariciye vekili, türkiye büyük millet meclisi hariciye vekili, garp cephesi kumandanı, 1. erkân-ı harbiye-i umumiye reisi, cumhuriyet senatosu tabii senatörü, türkiye büyük millet meclisi
1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12.,
13. ve 14. dönem milletvekili, osmanlı harbiye nezâreti müsteşarı, milli şef, chp daimi reisiumumi'si, helenotürkizmin babası, kahraman cennetmekan başkomutan gazi mustafa ismet inönü paşa hazretleri diyeceksin!
amasya genelgesini imzalayanlar veya telgraf ile onayladıklarını bildirenler arasında olmayan asker ve devlet adamı.
ömer lütfi mete’nin bir sözü var. üstad diyor ki;
tarih, yetenek sınırları üstünde görev üstlenmiş şahısların mezarlığı halindedir.
işte nam-ı diğer milli şef tam da böyle biridir.
onun çok iyi bir ikinci adam olduğuna herkes hem fikirdir zaten ama birinci adamlığı ne yazık ki o kadar da iyi değildir. ayrıca kanımca ismet inönü’nün çok iyi bir ikinci adam olmasının en başlıca sebebi de şüphesiz ki mustafa kemal’dir.
  • /
  • 2