israil'de 'yahudi ulus devlet' yasasının kabul edilmesi

dün 62'ye karşı 55 oyla geçen yasaya göre israil devleti, tüm dünya yahudilerinin temsilcisi etnik-dini bir devlet olarak tanımlanıyor. tasarıyla, arapça resmi dil olmaktan çıkacak ve ülkenin tek resmi dili ibranice olacak.
tasarıda şu hükümler yer alıyor:
"ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece yahudilere aittir, israil bir yahudi devletidir, israil dünyadaki tüm yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm yahudilerin israil'e dönme hakkı vardır, yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve israil'in başkenti kudüs'tür."
tüm dünyanın gözü önünde çok radikal bir rejim değişikliği aslında. resmen 70 yıl önce siyonist temel üzerine kurulan devletin inşa aşamasını da atlatmasıdır bu.

edit: konu ile ilgili aa'nın hazırladığı infografikte detaylar mevcut:
esasında bu yasa müslüman alemine ve doğal olarak kudüsün kalbine hançer indirilmiş olması anlamınada geliyor ki bu beni çok üzmüştür.
trump'ın desteğiyle apartheid rejiminin anayasallaştırılmıştır ve ülkede diğer arapların resmen ikinci sınıf vatandaş konumuna düşmesini sağlamıştır. destek olan yalnız trump değildir aynı zamanda şu anda amerikan sistemi tıpkı oğul bush iktidarındaki gibi evanjelistler ve hatta aynı isimlerden olan bolton nsa atanmıştır kısacası israil bir kez daha bölgede abd desteğiyle arapları ezmektedir.
bize bir nazar oldu, cumamız pazar oldu.
ne olduysa hep bize azar, azar oldu.
——-strateji ve ayaklarının üzerine basarak ilerlemeye şahit oluyoruz. 100 sene lik bir ülke iken niye dünyaya hakim olamıyoruz şu bu devletten neden geri kaldık yaygaraları koparanlara ders niteliğinde bir karar. biz sahada hayvan gibi koşmaya çalışıyoruz ve yoruluyoruz gevur ise topu koşturuyor. sonuç olarak çok çalışıp sabırla ilerlersen doğru olmasan bile, zulüm eden olsan bile kazanıyorsun. işte bu çalışma ve sabıra türklüğü ve islamı eklersen altın devleti kurmuş oluyorsun. ütopya mı ? inanırsan değil !
suudi arabistan,birleşik arap emirlikleri,mısır gibi abd nin ayak takımı olan sözde islam ülkeleri olduğu sürece israil yahudi ulus devletinde olur yahudi cenneti de.filistin davasının kaderinin bu ülkelerin prenslerinin,dikdatörlerinin dudakları arasından akıp gitmesinkadar acı verici bir şey yoktur.bu durumda filistinde antiemperyalist mücadele veren türk şehitlerimizi da yâd ediyorum