israil ve mısır'ın türkiye'yi tehdit etmesi

akdeniz'de doğalgaz arayan, güney kıbrıs rum yönetimi ile 'ittifak' halinde olan ve ortak askeri tatbikat yapan israil ve mısır, türkiye'nin bölgedeki doğalgaz araması açıklamasının üzerine tehditler savurdu.

israil büyükelçisi ravel'in "türk tehditleri nedeniyle israil'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim" açıklamasının ardından, mısır büyükelçisi muhammed de benzer bir ifadeyle "gerekirse türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz" dedi.
kıbrıs'ın neden son derece stratejik olduğunu bir kez daha gördük. mısır ve yunanistan geçtiğimiz günlerde de üneyde ortak deniz ve hava tatbikatında bulunmuşlardı. uzun zamandır tehdit leri altındayız. abileri absye güvenip bu kadar rahat konuşsalar bile araya mutlaka rusya girecektir. abdnin bizim petrol arayışımızı orada tehdit olarak algılayıp ruslardan önce davranmaması halinde de muhtemeldir ki abd ile gemiler yakılma noktası gelecektir. bu diplomatik kararlılıkla gidersek fena olmaz gibi hacıdayı. yapacağız sanki bir şeyler he
sadece mısırdaki müslüman kardeşler ayaklansa mısır yıkılır. rte'nin müslüman kardeşler üzerindeki etkisini biliyorsunuz.
türkiye kararlı olur geri adım atmazsa israil araya abd'yi sokmaktan çekinmeyecek. tabi o zamana kadar kopma noktasında olan abd-türkiye ilişkileri tamamen çökmezse.
arap-iran savaşı olmazsa arap-türk savaşı israil tarafından pompalanıyor. türkiye kimsenin savaş açacağı yok ama türk dizileri ile arap toplumunda türkiye özelikle karadeniz bölümü bayağı popüler amaç türkiye'nin turizm sektörüne darbe vurulması. öncelikler arasından bir diğeri kıbrıs meselesi türkiye'nin buraya iskan politikası uygulaması acil gerekli. kıbrıs'ta yerli ve milli duygular ön plana çıkarılmalı. kıbrıs'ta askeri üsler artırılmalı mevziler şimdiden oluşturulmalı. akdeniz önümüzdeki yıllarda doğalgaz olarak daha da önem kazanacak. burada türkiye ne kadar dik ve cesur durursa masada o kadar pay sahibi olur. bu noktada kazan-kazan ilişkisi içinde ya abd ya rusya ile ortak çalışma yapılması gerek şu neticede abd ile pek mümkün değil ama rusya ya da çin ile denge siyaseti yapılabilir. yunanistan olsun mısır olsun bunlar artık küresel sermayenin köpekleri bunlar kendi ağızları ile konuşmaz dış siyasette konuştururlar o yüzden dikkat etmek gerek.
mursiden sonra mısır ne yapılmak istenildiğinin kanıtı aslında.
f-35'lerin kesinlikle verilmeyeceğini, mısır'ın kıbrıs konusunda türkiye'ye karşı silanlandırılıp hazırlandığını 3-4 yıl önceden öngören ve uyaran bir araştırmacı olarak, herkesin 1909 hakikatini bir an önce öğrenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.
mısır, ortadoguda ki etkinligini abd'nin hamiliginde surdurme pesinde. ısrail ise ortadoguda kurulmak istenen yeni modelin, merkez ayagi. peki bu kurulmak istenen yeni duzenin karsi kampinda olanlar kimdir? turkiye ve iran. bu iki devletin en hizli sekilde ortadoguda kurulmak istenen duzene karsi alternatif bir model gelistirmesi zaruridir.
kıbrıs, sadece bir ada değildir. ortadoğu'nun siyasi, askeri, ekonomik, enerji ve psikolojik öneme sahip en önemli yeri. böyle bir yerde türk varlığı yıllardır emperyal devletleri rahatsız etmiştir. son zamanlarda yaşanan gerilimlerin temel noktası sadece doğalgaz değil, kıbrıs üzerinden ortadoğuya hakim olma savaşıdır aslında
konu ile ilgili yazı;
https://www.stratejikortak.com/2018/05/kibris-ortadogunun-guclu-anahtari.html
türkiye’nin akdeniz’deki doğalgaz havzalarında ruhsat hakkı vermediği için bulunan gazı çıkaramayacaklarını anlayan israil ve mısır’ın abd yaptırım açıklamasından sonra, nasıl olsa türkiye üzerinde şuan baskı var birazda biz bastıralım belki birşey koparırız açıklaması.sonuçta birşey olacağı yok
zor bir süreç bizi bekliyor.bu süreçte rusyaya ne kadar güvenilir orası da ayrı bir şüphe konusu.allah ülkemizin yar ve yardımcısı olsun
abd dışişleri bakanlığı'nın 'insan hakları ihlalleri' gerekçesiyle 2017 yılında askıya aldığı mısır'a 195 milyon dolarlık askeri yardımı yapacaklarını duyurmasından 4 gün sonra bu açıklamaların gelmesi tesadüf değildir heralde
s-400 ün önemini günbegün görmekteyiz. kıbrıs'a konuşlanacak bir s-400 'ün bölge ülkelerin tamamını susturacağı kanaatindeyim.
kudüs'e giden yol mısır'dan geçer, anahtarı ayasofya, karakolu kıbrıs'tır.
abd maşası iki devletin türkiye üzerinde baskı oluşturma çabası. daha dün israil kurulurken bu iki devlet savaşıyordu. tabi ki aktörler değişti. oyun kurucu ne derse onu yapcaklar.

(bkz: altı gün savaşı (1967 israil - arap savaşı))