josef stalin

asıl adı yosif vissariyonoviç çugaşvili olan gürcü asıllı sovyet lider. 30 yıl boyunca sovyetler birliği'nin lideri olan stalin, ikinci dünya savaşı sırasında nazi ordusuna karşı başarısı nedeniyle 'hitler'i durduran adam' olarak nitelendirilir.

iktidarı ve 'devrim' uğrana milyonlarca insanı katlettiği bilinir.
bu zat-ı mübarek daha ilk başa geçerken troçki yi yolunda atmasıyla başlayan sert yönetim şekline büyük temizlik, katyn katliamı gibi toplu ölüm emirleri ile devam etmiştir. iktidarına karşı en ufak bir eleştiriyi bile kabul etmeyen bu kişi savaş sırasındaki subay kadrosunun yarısını ya idam ettirmiş yada hapse göndermiştir. geri çekilen askerlerine ateş açtırması ile de tanınan bu dahiyane komutan ikinci dünya savaşı sırasınca rus milletinin veridiği 20 milyonu aşkın kayıp için (bkz:adolf hitler)den daha çok suçlanmaktadır. sadece bir lider olarak değil bir baba olarak da gereken sınavı başarıyla vermiş kendi birinci dünya savaşı'nda savaşmadığı halde, oğlu ikincisinde almanlara esir düştüğünde bütün takas ve fidye tekliflerini reddetmiş ve oğlunu ölüme terk etmiştir.

şuan minnet, sevgi ve saygı ile anılan bu yüce lider ile alakalı daha fazla bilgi için :(bkz:tarihin karanlık sayfaları)
aslen gürcü olmasıyla birlikte vladimir lenin'den sonraki sovyet lideridir. diktatörlüğün hakkını vermiştir. çünkü döneminde milyonlarca insan katledilmiştir. aşırı sert politikalar izlemiştir. 2. dünya savaşını'nın sonlarında kızıl ordu'nun berlin'e kadar girmesiyle potsdam ve yalta konferanslarına gayet özgüvenle gidebilmiştir. ve soyletler için gereken payı koparabilmiştir. fakat 1953'te ki ölümünden sonra nikita kruşçev komunist parti genel sekreterliğine geldikten sonra şiddetli bir stalin'i karalama kampanyası (destalinization)başlatıldı. kendisinin şiddetli, sert ve kesin yargıları bunları gerektiriyordu aslında. zaten ölümünden sonra nkita kruşçev 'barış içinde bir arada yaşama' (peaceful coexistence) prensibini sscb'nin temel ilkesi haline getirerek kapitalist dünya ile ilişkileri düzeltme yollarını arıyordu.stalin'in fazla dost ülke edinememesinin sebebi buradan geliyordu aslında. ona göre dostum olmayan herkes düşmanımdır düşüncesi doğru idi. fakat zamanla bu anlayış değişti ve düşmanım olmayan herkes dostum olabilir gibi bir anlayışa dönüştü.
gulag denilen calisma kamplarini yaratmis olmasi ile hitlerden pek fark sahibi olmayan bir diktator