kandil dağı

iran kaynaklı zağros dağları silsilesinin kuzey ırak uzantısı.

ırak-iran sınırını da oluşturan kandil dağının, çevresindeki yükseltilerle birlikte oluşturduğu alan beşgen bir yapıya sahip.

kandil dağındaki en önemli yerleşim yerleri, doğuda iran’da piranşehir, batıda ırak’ta süleymaniye şehirleri (dahilinde ise 60 köy bulunuyor)

bu dağların en yükseği olan kandil dağının rakımı 3500 metre.

kandil dağının %60 ırak sınırları dahilindeyken, %40’ı iran sınırları dahilinde bulunuyor.

kandil dağlarının tek doğal girişi ırak topraklarında bulunuyor , güneyden kuzey yönüne doğru ilerleyen ve dağdan çok net kontrol edilebilen bir yoldan (kuzey kısmında kışın çığ düşmeler oluyormuş)

telaffuz ettiğimiz gibi düpedüz bir dağ değil, bir çok yükseltiden, dağlardan, vadilerden ve kaya bloklarından oluşan, doğal bir kaleye dönüştürülmüş coğrafi bir alan.

kandil dağında bulunan kamplar, 1997 yılından itibaren, avrupadan toplanan paralarla 2 yılda inşa edilmiş ve pkk terör örgütünün merkez üssü konumuna getirilmiş.

mesela bir operasyon yapmak için ;
dağın etrafının beşgen bir şekilde sarılması ve 3.377 km2 bir alanın kontrol altına alınması gerekiyor. (ankara 2516 km2, adana 1945 km2 alan)
bölgeyi kavrayabilmek için operasyonel birliklerin haricinde 50bin askere daha ihtiyaç olduğu belirtiliyor.
ortalama 2900 rakımlarda bulunan vadilerde bulunan kamplara girilerek temizlenmesi gerekiyor. (kamplar arası yer altı tünelleriyle geçişler olduğu söyleniyor)
ve tüm bunlar için ırak merkezi yönetimiyle, kürdistan yerel yönetimiyle, abd ile ve iran ile anlaşılmalı (iran tarafından kara harekatı yapılmasına coğrafya izin vermiyor)