kanuni sultan süleyman

1495'te trabzon'da doğan sultan süleyman, 25 yaşındayken tahta çıktı. 46 yılla en uzun süreli padişah olmasıyla birlikte devraldığında 6.557.000 km2 olan osmanlı imparatorluğu topraklarını 14.893.000 km2'ye çıkardı.

30 senede 25 seferi bizzat kendi yöneten sultan süleyman, zigeetvar kuşatması sırasında yaşamını yitirdi.
sürekli övünülecek bir şahsiyet olduğunu tahmin ettiğim için şunu da ekleyeyim. osmanlı zirve dönemini, en parlak dönemini bu padişahla geçirdiğine göre bu zamandan sonra başlayan durağanlaşmaya kanuni zamanındaki yozlaşmaların payı büyüktür diyebilir miyiz ?
birçoğuna göre osmanlı devleti'nin en başarılı padişahı olarak gösterilse de ben kanuni'nin biraz daha hazıra konduğu görüşündeyim. kendinden önce yavuz sultan selim han vardı zaten. bu büyük padişah ne yapmış peki 8 yıllık saltanatında? doğuda memluklularla, safevilerle savamış ve o bölgede başkaldıracak bir tehlike bırakmamış. ikincisi kendi döneminde osmanlı hazinesinesi en zengin haline ulaşmıştır. tek çocuğu vardır(sultan süleyman) bu da taht kavgası olmayacağını gösterir. ayrıca kendisinin osmanlı tarihinde türk bir kadınla evlenen tek ğadişah olması ayrı bir takdir ettiğim yönüdür. her neyse baktığınız zaman kanuni taht kavgası vermemiş, hazine sıkıntısı çekmemiş, doğu'da uğraşacağı bir düşmanı kalmamış adama sadece fethe çıkmak kalmış.
osmanlı devletinin en başarılı padişahı denilemez belki ama yaptıklarının da kolay şeyler olmadığı görüşündeyim yani hazıra konmuş padişah süleyman değil oğlu 2.selim dir. zaten devletin duraklamasının sebebidir 2.selim in zevkine düşkün bir padişah olduğundan dolayı devlet işlerine gerekli ilgiyi göstermemesidir.
yani kanuni sultan süleyman devletin gerilemesinden sorumlu biri olduğunu
söylemek bence yanlış olur
son olarak zaten osmanlı devleti gidebileceği en son yere kadar gitti yani yapabileceğinin en iyisini yaptı(bkz:amerika) da bu şekildedir.
her ne olursa olsun 600 yıllık bir devlete 46 yıl padişahlık yapmış bir insan mekanı cennet olsun
bir kimsenin yanlis bir karar almaması icin iki temel seye ihtiyacı bulunur.
1. etrafinda dogru telkinlerde bulunan biri/birileri
2. o telkinlere verecek kulak.

kanuni sultan süleyman'i muhtesem yapan hem rical bolluğudur ,hem de tavsiyelere kulak vermesidir.
merkez efendi, ebussuud efendi,uvey abisi yahya efendi,veziri sokullu vs. daha adini sayamadigimiz rical bollugundan dolayi sultan suleyman, kanuni hatta muhtesem olmuştur.
karınca olayi ve ne me lazim sultanim hatıraları onemlidir.