kazakistan ve kırgızistan istihbarat işbirliği anlaşması

iki ülke arasında imzalanan, askeri birliklerin ve özel kuvvet personellerinin eğitimi, operasyonel planlama ve askeri istihbarat alanında işbirliği öngören anlaşmadır.
doğu dünyasında son zamanlarda önemli gelişmeler yaşanıyor. batı dünyası zayıflayan düzenini ayakta tutmaya çalışırken doğu dünyası yeni bir sistem ve dünya düzeni kurma yolunda hızla ilerliyor.
geçtiğimiz yıl kırgızistan eski cb atambayev, seçimler üzerinden kazakistanı hedef almıştı. anlaşılan odur ki mevcut cb sooronbay ceenbekov ülkesinin bu tür sorunlardan kurtulup yeni bir düzenin parçası olmak istiyor. aslına bakarsak iki kardeş toplumun değişen dünya düzeninde birbirleri ile olan sorunlarını çözmeleri hem iki ülke açısından hem de bölge açısından çok yararlı olacağı kanısındayım.
ufak bir dip not atambayev " abi" dediğini erdoğan'ın fetö konusundaki yardım taleplerine olumsuz cevap verirken kazakistan cb nazarbayev rus uçağının düşürülmesi olayı sonrası türkiye ile rusya arasın arabuluculuk yaparak sorunun derinleşmesini önlemişti