kirkor divarcı

kirkor divarcı, türkiye tarafından üretilmiş ilk başarılı füzenin bandırma füze kulübü ile birlikte mucididir.
1959 yılında bandırma lisesi öğrencileri o dönem kimsenin anlamını bile bilmediği füze adına kulüp kurarlar. hesabını kitabını yapan gençler oldukça iddialıdır ve denemelere başlarlar. haliyle başarısız olurlar. 10 ekim 1959 günü, bernark tipi bir füze üretmeyi başaran öğrenciler, ilk denemelerinde başarısız olur. aynı yıl yaptıkları ikinci denemede ise üç kilo ağırlığındaki füzeyi 15 metreden daha yükseğe çıkaramazlar. gazetelerin alay konusu olurlar.
olumsuzluklara rağmen gençler pes etmezler ve üçüncü denemeyi de 10 şubat 1960’da yaparlar. bu sefer iki kademeli bir füze atarlar, otomatik bir füze ateşleme sistemi ve uzaktan kumanda ile 10 cm çapında ve 1.5 metre boyundaki füzeyi, ay istikametinde fırlatırlar. 750 metre yükselen roket, başarılı şekilde denize düşer.
ermeni asıllı bir türk vatandaşı olan kirkor divarcı ise istanbul üversitesinde bir öğretim görevlisidir. gençlerin bu çabasını işiten divarcı gençlere desteğini esirgemez. divarcı, nişanlısı ile biriktirdikleri 400 lirayı, füzenin ilk hali için, hiç düşünmeden kullanacak kadar gönül vermiştir bu işe. projesini önce istanbul teknik üniversitesi'ne onaylatır. ardından da türk silahlı kuvvetleri ile temasa geçer. ordunun da desteğiyle, ilk füze fırlatışını gerçekleştirir.
19 eylül 1962... divarcı'nın, ordunun da desteğiyle hayata geçirdiği projesi, "marmara-1" adı verilen ve üzerinde ay yıldız olan 1 metre 33 cm'lik, 1,5 kiloluk ilk türk füzesi, semaya çıkar. deneme atışında 10 bin metre yükselip 150-200 metre uzağa düşer.
marmara 2 füzesi çok geçmeden gelir, öyle hızlı kalkış yapar ki önceden belirtildiği gibi rasat kuleleri füzeyi göremez, marmara 3, marmara 4 derken marmara 5 füzesi tam 5415 metreye yükselir. döneme göre muazzam başarılardır, bu durum daha da dikkat çekmelerine neden olduğunda, uçan türk projesi yani uçabilen askeri zırh projesi, güdümlü füze projeleri, gemi füzeleri projeleri konuşulmaya başlanır. itü’den arge desteği alınır, tsk, thk ve nasa da destek verir.
türkiye için güzel günler başlamış mıydı? hayır, nedeni bilinmeyen bir sebeple kirkor divarcının evinde yangın çıktı ve bütün projeler yandı. araştırılmadı, soruşturulmadı. tsk, thk, nasa kulüpten desteklerini geri çekti. kısaca yalan oldu bütün bu çabalar.

ülkemiz için emek sarf etmiş herkesi bilmemiz, tanımamız, emeklerinin boşa olmadıklarını ispatlamak boynumuzun borcudur.