komşularla sıfır sorun politikası

ahmet davutoğlu'nun ortaya atmış olduğu bir dış politika modelidir.
ahmet davutoğlu'nun sınıfta kaldığı dış politikadır. severdik hocayı ama maalesef en çok eleştiriyi buradan aldı. o eleştiriler de maalesef haksız değildi. suriye falan aman aman yani
komşulardan sıfır dost politikasına dönüşmüş bir proje.
teoride uygulanabilir gibi görünen ama pratikte bunun mümkün olmadığı anlaşılan politika.
ahmet davutoğlu'nun ortaya koyduğu bir modeldir. teoride kulağa hoş gelse de pratikte sınıfta kalmıştır.
ahmet davutoğlu bu uygulamayı denediği için hala lanetle anılıyor
türkiye gibi bir ülkede bunun olması için 0 komşu politikası izlenmelidir. hedef kızıl elma! :)
ortadoğuda uygulanması imkansız olan politikadır. afrika veya asya için model teşkil edebilir ancak özellikle güneydeki komşularımız için '' 0 sorun'' yaşamamız hayalden ibarettir.
''karşı çadırınızda araplar varsa huzurlu birkaç gece geçirmeniz imkansızdır''
ha davutoğlu'nun bu politikayı uygulamaya çalıştığı en açık örnek olarak: (bkz:şah fırat operasyonu)
cem yılmaz'ın son filmi arif v. 216 filminde açıkca ifade edilen politikadır.
sondan bi önceki başbakan ahmet davutoğlu tarafından dile getirilen ve uygulanmaya çalışılan ve bu coğrafyada uygulanması imkansız olan proje.
"komşularla iyi ilişkiler içinde olmak için önce uluslararası toplumun saygın ve kalıcı bir üyesi olmalıyız."
birilerinin saygısını almak adına iyi niyetimizi göstermek, yada bir şeyler kanıtlamak zorundaymışız gibi algılıyorum bu cümleyi.
uluslararası toplumun saygısını öncelikle güçlü otorite, ekonomi, ordu, sanayi vb. ile sağlayabiliriz ki cümle alemin dört koldan üzerimize gelmesi de onların türkiyeyi tehdit olarak ne kadar ciddiye aldıklarının göstergesidir. saygı ise bu da bir saygıdır... iyi ilişkiler karşılıklı olur. birileri komşularımızı aleyhimize cesaretlendiriyor veyahut fiili olarak bizi taciz ediyorsa bu bizim sorunumuz değildir. ülkemizin bekası için her türlü adım tereddüt edilmeden atılmalıdır.
teorik olarak çok iyi olan ve ülkenin dinamiklerini komşularla yapılan serbest ticaret anlaşmaları ile de birleştirerek bölgesel kalkınmayı arttırabilecek, toplumun ve toplumların istenilen refah seviyesine çıkmada etkili rol oynayabileceğini düşündüğüm fakat bu ülkede herşey gibi bunun da ilk duyduğumda teoride kalacağını bildiğim hadise. nitekim öyle de oldu, görüyorsunuz anlatmaya gerek yok
üniversite okurken bir hocam bu politikaya değinip demişti ki;
“aslında hocanın politikası gerçekleşti. etrafımızda hiç bir dost kalmadı dolayısıyla sorun da kalmadı.” :)
bkz: zero problems with neighbors
bkz: zero neighbors with problems
ahmet davutoğlu'nun "stratejik derinlik" kitabında ahmet davutoğlu'nun stratejik derinliği ve dolayısıyla "komşularla sıfır sorun politikası"da kapsamlıca anlatılıyor. konu hakkındaki en önemli kaynak, uluslararası ilişkiler ve türk dış politikası ile ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken kaynak.