kuril adaları sorunu

bugün yine gündeme gelmiştir:

"japonya, rusya'nın güney kuril adalarında 2. dünya savaşı'nın sona erişiyle ilgili yıldönümü kutlamaları düzenlemesini diplomatik yollarla protesto etti." (iz.ru)

meseleyi hatırlayalım:

anlaşmazlık 1949’da sovyetler birliği’nin adaları işgal etmesi ve adalarda ikamet eden tüm japon vatandaşlarını sınır dışı etmesiyle başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir.

japonca’da kuzey toprakları ve rusça’da güney kuriller olarak adlandırılan kuril takım adaları iturup, kunashiri, shikotan ve habomai adalarından oluşmaktadır. adaların etrafında zengin balık türleri bulunmaktadır ve bu adalar bölgenin balıkçılık ekonomisi açısından önemli bir yerde. aynı zamanda adaların açıklarında petrol ve gaz rezervleri olduğu düşünülmektedir (stratejikortak.com).

sorun nedeniyle ikinci dünya savaşı sonrası iki ülke arasında barış anlaşması imzalanmadı. her ne kadar sorunun çözümü için japonya'nın çaba gösterdiği medyaya yansısa da rusya hiçbir şekilde bu adaları geri vermeyecektir.
iki ülke arasında hala bir barış anlaşması imzalanamamasının sebebidir.
trt world'ün bugünki haberine göre rus lidervladimir putin japonya başnakanı abe'yi koşulsuz şartsız barış antlaşması için ülkesine davet etmiş ama japonlar hala adaları istediklerini belirterek teklifi reddetmişlerdir.