kuşak ve yol projesi

çin'in devlet başkanı jinping'in 2013 yılında başlattığı, dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan yol. toplamda 70 ülkenin projeye dahil edildiği biliniyor.

modern ipek yolu olarak da bilinen proje.
tarihin tekerrür etmesidir. çin'in avrupa pazarlarındaki en büyük dezavantajı teslimat sürelerinin uzun olmasıydı. bu modern ipek yolu projesiyle, deniz yoluyla 1-2 ay süren teslimat sürelerini 1-2 haftaya kadar düşürecekler. böylece çin'in rekabet gücü daha da artmış olacak.

bize olan etkilerine baktığımızda birçok avantaj ve dezavantaj durumu oluşacaktır. bu yoldan belli bir gelirimiz olacak, avrupa'nın bize olan ihtiyacı artacak ve ülkemizin stratejik önemi artacaktır. bununla birlikte çin'de üretilen ürünler daha hızlı bir şekilde bize ulaşmaya başlayacak, daha cazip hale gelecek ve böylelikle çin'le olan ithalatımız epey artış gösterecektir. çin'e ekonomik olarak bağımlılığımız artacaktır. türkiye'de ilk vuracağı sektör tekstil sektörüdür. bu yüzden ben dahil bu sektörde iş yapan arkadaşlar vaziyet alsınlar : )
çin'in batıya açılması ve hatta akını olan projedir. çin ile amerika arasında başlayan ticaret savaşının önemli tetikleyicileri arasında gösterilebilir. bu projenin devamı ve getirileriyle beraber çin'in mutlak süper güç olması kaçınılmazdır.
çin'in dünya vizyonu denildiğinde akla gelecek bir projedir.
şu anda yaşanan bir çok siyasi hamlenin başlangıç noktası olan proje. hatta ülkelerin bloklara ayrılmasına bile neden olmustur. bizim ve bir çok ülke için ekonomik anlamda rahatlama sağlayacak. bazılarını ise biraz rahatsız edecek. bugün sorun çıkaranlara bakıp kimleri rahatsız ettiğini tahmin edeceginizi sanıyorum..