liberal dünya çöküyor mu

91 de abd öncülüğünde kurullan neo liberal düzen acaba trump ın iktidarı ile revizyona mı gidiyor. rızaya dayalı hegemonya yerini güce dayalı hegemonyaya bırakıyor gibi görünüyor
liberal dünya abd tarafından çökertilip ab ve japonya ile hala ayakta tutulmaya çalışılıyor ama daha fazla dayanamazlar gibi sorun abd ile küresel şirketlerin nasıl anlaşacağı konusu dünyada bir bolluk vardı kaynak bitti kemerleri sıkı tutup zorlu bir viraja gireceğiz
tam olarak çökmesinin imkansız olduğunu düşündüğüm bu düzen dönüp dolaşıp popülaritesini tekrar yakalayacaktır. çünkü bu düzenin tam tersi senaryolarda neler yaşandığı hafızalardan kolay kolay silinmez. silinmemeli.
liberal dünya düzeni, yaşanabilir bir dünyanın teminatıdır. trump sorgulamaması gereken ilkeleri sorgulayarak gittikçe tansiyonu arttırıyor.
liberal dünyanın çöküşü bu yüzyılda olağanüstü bir gelişme olmadığı taktirde gerçekleşmeyecektir.

liberalizm diğer öğretilerin aksine daima kendini yenileyen ve revize eden bir akım.diğer öğreti ve akımlar kendilerini, yeni gelen çağlara hatta yıllara uyduramadığı için tarih sahnesinden kaybolmuştur.
kendini yenilemeyi başarabilen iki akım mevcuttur.ve bu akımlardan biri 1400 yıldır ayakta olup ,bu akıma bağlı olan aydın ve entelijiyansların yaptıkları büyük hata ile gerekli yenilemeyi saglayamadiklari için 400 yıldır uyumakta ve varlık gösterememekte.bu akım islam düzeni
ikincisi ise liberalizm.liberalizm grek felsefinden beri var olan fransız devrimi ile birlikte sistemleşen bir akım.ayrica sürekli olarak kendisini yeniliyor.
örneğin sosyalizmin başgösterdiği yıllarda sosyal devlet ilkesini geliştirerek işçi haklarını sağlamlaştırmış ve liberalizme entegre etmiştir.
devletin vatandaşlara olan sosyal yardımı ve hizmeti artırarak sosyalizmin belini bükmüştür.
bugünün var olan sorularına da bu dinamik yapı elbette cevap bulacaktır.cevap bulamaması düşünülemez.

liberalizm bugünün ekonominin, siyasetin , hukukun ,bilimin ve sosyal yaşamın temelini oluşturan ve öğretisinin çok güçlü olduğu ve kendisini takdim eden bilim adamı ve aydınlarının olduğu ve çin'i ve rusya'yı dahi içine çekebilecek güçte olan bir düşünce.

rusya ve çin'in bu sisteme karşı uzun yıllar sürdürdüğü ideolojik savaşta kendi benliklerinin bir kısmını feda edip bu boşluğu liberalizmle doldurması , liberalizmin kudretini gösterir.

bugün bu dünya düzeninde her ne kadar liberalizm abd ile özdeşleşse de abd değildir.abd'nin olmadığı düzen de ya da kaybettiği düzende anti liberalizm ortam değildir.

liberalizm, değişen ve gelişen dünyada bir takım ilkelerinin uymadığını gördüğü takdirde bu ilkeleri yeniden revize ederek yola devam edecektir.
çünkü aklın ve bilimin egemen olması bunu gerektirir.

ayrıca savaş liberalizmi besleyen bir olgudur.avrupa insan hakları sözleşmesi 2. dünya savaşınin üründür. görüldüğü üzere avrupa sorunu görmüş teşhis etmiş ve ortadan kaldırmıştır.

vel hasılı kelam ibni haldun derki her devletin çocukluk gençlik yaşlılık ve ölüm dönemleri vardır.
liberalizmde gerekli yenilemeyi yapmadığı takdirde ibni haldunun devlet teorisine göre her ne kadar devlet olmasa da yaslanıp ölecektir .
ancak bu yüzyılda mümkün görünmemekte
sosyalizm karşıtı görünmesine rağmen ondan daha kötü olan ve aynı amaca ekseriyetle ulaştıran liberalizm çökmelidir. çökmelidir ki;dünya ve uluslar rahatlasın. gerçek refah ortaya çıksın. dileklerimle..