lozan barış antlaşması

lozan barış antlaşması 24 temmuz 1923 te ısviçrenin lozan kentinde yapılan itilaf devletleri ile osmanlı arasinda imzalanan barış antlaşması. kimine göre hezimet kimine göre ise büyük zafer niteliğinde olan antlaşmaya göre türkiye cumhuriyeti devletinin bugünkü sınırları büyük ölçude (hatay hariç) uluslararası arenada güvence altına aldığı antlaşma, kelimenin tam anlamıyla ülkenin tapusu niteliğindedir. lozanı hezimet olarak görenlerin büyük çoğunluğu mısakı milliden taviz verilmesi nedeniyle hezimet olarak gördüğünü öne sürmektedir. ama o dönemki türk yurdunun siyasi, ekonomik, toplumsal gerçekleriyle yüzleşildiğinde görünen tablo hiç iç açıcı değildir zira anadoluda balkan harbiyle (1912-1913) başlanan savaşlar silsilesi 1922 yılına kadar durmamış halkın dayanacak gücü yiyecek ekmeği kalmamış bir savaş ve belirsizlik dönemi kaldıramayacak kadar bitkin, yorgun ve çaresiz düşmüş olduğu göz ardı edilmektedir. büyük taarruz sonucunda şanlı bir zafer elde edilmişse bile istanbul halâ ingiliz işgali altındadır. onun için lozanı değerlendirirken ve eleştirirken bugünden şartlarına göre değil 1923'e ve o dönem ki siyasi, toplumsal ve ekonomik duruma bakarak eleştirmekte fayda vardır. zira ingiliz tarihinde de lozan antlaşması ingiliz diplomasi tarihinin yüzkarası olarak tanımlanmaktadır.
lozan hezimet midir zafer midir sorusuna uzlaşmadır cevabini verdigim antlasmadir ve lozan'ın hezimet oldugunu dusunenlerin hezimet gormemis olduklarini dusudugum antlasmadir.
adalarla ilgisi olmadığı halde adaları kaybetmemize neden olduğu sanılan antlaşmadır.
barışa son veren, barış anlaşmasıdır.
bazı kesimlerin zafer değil hezimet olarak nitelendirmesine asla katılmadığım ve zafer olarak nitelendirilebilecek olan barış antlaşmasıdır. asla bir hezimet değildir. çünkü savaşarak çizdiğimiz sınırı lozan'da kabul ettirdik. aslında şartlara baktığımızda elverişli gözüken bir uzlaşmadır. adı üzerinde barış antlaşması ve bu şekilde değerlendirilmesi daha doğru olur.