mahfi eğilmez'in tek resimde ekonomi grafiği

iktisatçı mahfi eğilmez'in twitter'da yapısal reformlar olmazsa ne olur deyip paylaştığı grafik. benim gibi ekonomiden pek anlamayan kişiler için az da olsa bilgilendirici.
en sevdiğim iki ekonomistten birisi. diğeri özgür demirtaş. bu kişilerin devlet yönetiminde söz sahibi olmasını çok isterdim
hocanın içinde bulunduğumuz durumla ilgili mutlaka fikirleri vardır. ama biraz ideolojik sebeplerden dolayı ilgili kurumlar kendileriyle pek ilgilenmiyor. bu durumdan çıkılması için siyasi görüş ayrılıklarının bir kenara bırakılıp topyekün bir savunmaya geçilmeli.
buradan kendimce şöyle bir yorum çıkardım:

200 km/s ibreli bir araba düşünelim, bu araba ile gideceğimiz yere 150 km'/s hızla gidebiliriz ama bu kaza yapma riskimizi arttırır ve kaza yaparsak arabamızda bizde zarar görürüz.

gideceğimiz yere 50 km/s ile de gidebiliriz ama bu seferde çok yavaş ilerleriz. bu kadar yavaşlık hem vaktimizi hem de enerjimizi bitirir.

ancak 100 km/s ile gidersek hem yeterince hızlı hem de yeterince güvenli yol almış oluruz.

yani enflasyonun çok düşük olması iyi bir şey değildir. ama çok yüksek olması da iyi bir şey değildir. o yüzden ekonominin istikrarlı ve düzenli iyileşebilmesi için dengeli bir sistem kurulmalıdır. bu yıl %7 büyüdük diye övünüp gelecek yıl %10 küçülmektense, her yıl istikrarlı olarak %3 büyüme daha mantıklı olacaktır. ama ülkemizde işler popülizm ile yürüdüğü için günü kurtarmak daha mantıklı.
bizim ülkemizde adam harcamak kolay mahfi hoca ekonomi ile ilgili twit attı adamı tefe koyup çaldılar. vatan haini dediler. vatan haini olmamak için gerçekleri söylemeyip yalanlar ile toz pembe bir hayat resmi çizmeniz gerekiyor şu anki toplumsal yapıda.
mahfi eğilmez çok kıymetli bir hoca keşke dediklerine az kulak verilse böyle dürüst insanlar ile ancak yol alınır.
ekonomi denilince akla gelen ve twitter da geniş olarak yer alan kişi.