mekik diplomasisi

iki ihtilaflı taraf arasında çözüme ulaşabilmek için arabulucu ya da kolaylaştırıcı rolündeki üçüncü bir tarafın, klasik diplomasi kurallarına uymadan yaptığı ve her iki tarafta da seri görüşmelerle sonuca ulaşmaya çalıştığı diplomasi türü. terim, üçüncü tarafın ihtilafa taraf ülkeler(in başkentleri) arasında mekik dokuması (ing.: to shuttle) eyleminden alıntılandırılarak adlandırılmıştır.

mekik diplomasisi genellikle birbirini resmen tanımayan ancak yine de müzakere etmek isteyen taraflar arasında gerçekleştirilir.

abd dışişleri bakanı henry kissenger'in arap- israil barışını sağlayabilmek amacıyla, 1978'de, arap ülkelerinin başkentleri ile israil'in başkenti tel- aviv arasında defalarca gidip gelmesine, bir anlamda mekik dokumasıyla diplomasi tarihine bu kavram geçmiştir.

1973 arap-israil savaşı, diğer bir deyimle ''yom kippur savaşı'' imzalanan ateşkes anlaşması ile sona ermişti. fakat kalıcı barış için adımların atılması gerekiyordu. abd'deki yahudi lobisinin önemli isimlerinden biri olan abd dışişleri bakanı henry kissenger bu amaçla görevlendirildi. 1948'de filistin topraklarında israil'in kurulmasıyla birlikte birbiriyle devamlı savaşan arap ülkeleri (mısır, suriye, ürdün, lübnan) ile israil, kalıcı bir barışa doğru götürülmeliydi. uzun süren çabalar sonucunda 17 eylül 1978'de mısır ile israil arasında camp david anlaşmaları imzalandı. mekik diplomasisi amacına ulaştı.

ahmet davutoğlu dışişleri bakanlığı yaparken 2008 israil-gazze çatışmalarında oynadığı rol mekik diplomasisine örnek verilebilir.

sessiztarih.net ve vikipedi'den alıntıdır.
arabuluculuk olarak tanımlanabilir. türkiye filistin meselesinde israil ile filistin arasında zaman zaman arabulucu ülke olarak boy göstermiştir.