meksika uyuşturucu savaşı

meksika'da geçen iç savaşa verilen isim.

meksika uyuşturucunun başkenti ve aynı zamanda amerika birleşik devletleri'ne sınırı olan bir ülke. birçok kartel, uyuşturucu şebekesi mevcut. zamanla bu uyuşturucu çeteleri kendi arasında ayrıştı. bu ayrışmanın sonucu olarak devletin her kesimini tehdit eden bir savaş başladı.

2006 yılında meksika devleti bu duruma izin vermeyeceğini açıklayarak tüm uyuşturucu çetelerine savaş açtı. o gündür bugündür meksika'da hükümet ile uyuşturucu çeteleri arasında çok çetin savaşlar mevcut.

uyuşturucu çeteleri ordu gibi. elde edilen parayla birçok üye katıyorlar içlerine, silah kaçakçılarıyla da samimi olmaları cabası. meksika ordusunda bulunmayan silahlara sahipler. aynı zamanda paranın uyuşturucudan geçtiğini bilen birçok devlet de bu savaşta direkt veya perde arkasında yer alıyor. çeteler hem kendi içlerinde hem de devlete karşı savaş halinde.

çetelerin insanları korkutmak için birçok metot kullandığını görüyoruz: ele geçirilen kişinin boğazının kesilip videoya alınması. ele geçirilen büyükbaş çete sorumlusunun önce ayaklarının, sonra kollarının kesilip öylece etrafa bırakılması mesela. baltayla kafa kesmeler, yakmalar, elektrikle kül edene kadar işkence yapmalar... bunların hepsi mevcut ve ışid'i ikiye üçe katlayacak kadar vahşi şeyler. yabancı sitelerde videolarını bulmak da mümkün.

aynı zamanda bu çeteler sadece bu vahşeti kendi aralarında yapmıyorlar. ele geçirilen bir polis ve genç oğlu da bu vahşetten nasibini aldı. videoya çekilen görüntülerde polis önce sırf meksika'ya bağlı olduğu için sopayla dövülüyor, ardından boğazı kesiliyor ve bu oğluna izletiliyor. daha sonra oğlunun derisi canlı şekilde yüzülüp kalbi göğüs kafesinden çıkarılıyor. bu video internette hala mevcut.

savaşın en pis hali var diyebiliriz.

yıllık 50 milyar kadar gelir elde edilen bu pis işte, birçok ülke aslında bu savaşın içindedir fakat pek gündeme gelmez.