mgimo

(bkz:moskova uluslararası ilişkiler devlet enstitüsü)
veya
(bkz:moskova devlet diplomasi enstitüsü)

1944'ten beri rusya’yı ve sovyetler birliği’nin diğer ülkelerini (günümüzde post-sovyet ülkelerini) idare edecek insanları yetiştirdi/yetiştiriyor. rusya'nın en prestijli yükseköğretim kurumundan biridir.

rusya dışişleri bakanı sergey lavrov, azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev buradan mezun olanlardan sadece ikisi.

peki bizde var mı bunun muadili bir üniversite/enstitü? yok.
niye yok diye düşündürür.
öncelikle kendi yönetimlerimize kendi üniversitelerimizden mezun kimseleri getirebilirsek, çok çok ilerde onu da yapabiliriz diye düşünüyorum.

exeter üniversitesi, ingiliz üniversiteleri arasında "kürt araştırmaları enstitüsü" olan tek yüksek öğretim kurumudur. exeter üniversitesi'nde ayrıca arap ve islami araştırmalar enstitüsü de bulunmaktadır. bizi ilgilendiren yer neresidir ?

abdullah gül,
eski merkez bankası başkanı durmuş yılmaz,
islam kalkınma bankası'nın üst düzey yöneticileri başta olmak üzere


içişleri bakanlığı, birçok kaymakam adayını milli güvenlik akademisi eğitiminden sonra exeter üniversitesi'ne göndermiş ve burada dil eğitimi almasını sağlamıştır. halen türkiye'de, özellikle güneydoğu ilçelerinde görev yapan birçok kaymakam ve vali yardımcısı exeter'de doktora yapmıştır! yüksek yargı organlarından da tetkik hâkimleri exeter üniversitesinde yüksek lisans eğitimine gönderilmektedir! (arslan bulut)

sistematik olarak türk yöneticilerin çok büyük bir kısmı "özel" yabancı üniversitelerde eğitim almaktadırlar.