muammer kaddafi

42 yıl boyunca libya'yı kontrol eden, kıbrıs barış harekatı döneminde amerikan ambargosuna karşı türkiye'ye açıktan destek veren, petrol paralarını halkın hizmetine sunan ancak o halk tarafından da 2011'de linç edilerek öldürülen 'yeşil' lider.
bir dönem avrupanın korkulu rüyası olmuştur...
avrupaya her türlü raconu kesmiş hatta parisin orta yerine bedevi çadırı kurmuştur..
romalıların korkulu rüyası hannibal'a atıfta bulunarak oğlunun adını hannibal kaddafi koyarak avrupaya karşı çizgisini belli etmiştir.
arap ligi'ndeki konuşmasını unutamadığım bir müslüman lider


beşşar esad'ın bakışları da komik...
ıktidarda oldugunda libya'da elektrik,su,dogalgaz ucretsizdi yeni evlenen ciftlere ev destegi veriyordu ve ulkenin dis borcu yoktu okuyan ogrencilere o zamanin parasiyla 1250$ burs veriyordu.
askeri eğitimini türkiye'de yaptı. 27 mayıs 1960 darbesi sırasında kaddafi bir harp okulu öğrencisiydi. kaddafi ankara'daki kara harp okulu'nun 1962 mezunudur. darbe yaparak başa geçmiş bir liderdir. 42 sene develeti yönetti. arap baharından etkilenen libya'da, çıkan iç savaş sırasında hiç de hoş olmayan bir şekilde linç edilerek öldürüldü.
arap baharı denen anti-emperyalist,anti-siyonist bütün vatansever arap iktidarları darbeyle düşürmek anlamına gelen alçak girişimin kurbanı olmuştur.türkiye ne zaman avrupa ve abd ile ters düşse türkiye'ye destek çıkmış,kıbrıs barış harekatı sırasında bizi destekleyen tek dünya lideri olmuştur.türk şirkeleri onun zamanında libya'da çok aktifti şimdi öyleler mi bilmiyorum.

erbakan'a söylediği lafları türkiye'nin amerikan dostu duruşuna tepki olarak söylenmiş talihsiz sözler olarak kabul ediyorum.bugün arap ve islam dünyası onun sergilediği batı ve israil karşıtı politikayı sergileyebilse orta doğu'da bu kadar müslüman kanı akmazdı.
halkına hükmetmen için halkının babası olman lazım. onları oğlun gibi görüp yaramazlık yaptıklarında onları cezalandırırsın.