nato

kuzey atlantik antlaşması örgütü (north atlantic treaty organization). 4 nisan 1949'da 12 ülke tarafından imzalanan kuzey atlantik antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 17 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifak. örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. nato'nun merkezi, örgütün kuzey amerika ve avrupa'daki 29 üyesinden biri olan belçika'nın başkenti brüksel'de bulunmaktadır. 21 ülke nato'nun "barış için ortaklık" adlı girişiminde yer alırken 15 ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dâhildir. tüm nato üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70'inden fazladır. üyelerin savunma harcamalarının gsyih'lerinin %2'si kadar olması gerekmektedir.
(bkz:nato) yani kuzey atlantik antlaşması örgütü ikinci dünya savaşından sonra oluşan iki kutuplu dünyanın batı tarafını temsil eden uluslararası askeri örgüt. amacı ise ulaşmış olduğu ,en azından soğuk savaş döneminde, caydırıcılıktır.

lakin son dönemdeki abd-ab ilişkilerinden ötürü önemini yitirmiş ve kendini sorgulatır bir hali ruhiyeye sahip olduğu gözükmektedir