neom projesi

veliaht prens muhammed bin selman (mbs)'ın 500 milyar dolar ve 25.000 km2'lik "geleceğin varış noktası" olarak nitelendirilen projesi.
neom adı ingilizce neo kelimesi ile arapça müstakbel (gelecek) kelimesinin baş harfinin birleşmesinden geliyor.

2017'de tanıtılan projenin hedefi yaşamak ve çalışmak için en güvenli, en verimli, en iyi yer olmak. stresten arınmış bir yaşam sunmak ve medyanın, sanatın, sporun, teknolojinin, tıbbın, yeniliğin başkenti olmak.

mbs'nin ifadeleriyle "bu projede hiçbir şey geleneksel olmayacak."
projenin tanıtım videosunda neom'da düşüncelerin engellenmeyeceği, hiçbir kısıtlamanın, bölünmenin ve ayrışmanın olmayacağı kurgulanıyor. neom'da dünya'ya ve insanlığın geleceğine yön verecek fikirlerin ön planda olacağı belirtiliyor.

kızıldeniz'in kıyısında çölün ortasında, mısır'a ve ürdün'e komşu israil'e çok yakın bölge asya ve afrika'yı birbirine bağlayacak. bölgenin yüz ölçümünün ,bir kıyasla, israil'in yüz ölçümü kadar olması bekleniyor.
neom suudi arabistan hükumetinden bağımsız olacak. mısır-ürdün-s.arabistan arasında ortak bir ekonomik bölge olarak düşünülebilir.

bölgede enerji tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. neom ile suudi arabistan'ın petrol bağımlı ekonomisinin çeşitlendirilmesi de amaçlanıyor.

proje suudi arabistan hükümeti tarafından 500 milyar doların üzerinde desteklenecek.
suudi arabistan'ın 2030 vizyonu projenin ortaya çıkmasında etkili oldu.

projenin tanıtım videosunda suudi arabistan'a göre farklı yaşam tarzları öne çıkıyor. özellikle sanat, spor ve kadınların yaşam tarzıyla ilgili suudi arabistan'da şuan olmayan yenilikler ön planda. hatta bu durum s.arabistan'daki bazı kesim tarafından hoş karşılanmamış.

projenin inşasına israilli şirketlerin ilgisi olduğu ve bu projeyle israil-s.arabistan ilişkilerinin projenin israile yakınlığı sebebiyle artacağı belirtiliyor çünkü neom'da yapılacak üretim avrupa pazarına ve ipek yoluna israil demiryollarını kullanarak ulaşmak durumunda.

tanıtım videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=N53DzL3_BHA


https://orientalreview.org/2017/10/26/saudi-arabia-might-recognize-israel-because-of-neom/
https://www.jpost.com/Business-and-Innovation/Israeli-companies-likely-talking-to-Saudi-Arabia-about-500-bil-smart-city-508429
https://www.cnnturk.com/video/dunya/suudi-arabistanda-megakent-neom-hazirligi
http://english.alarabiya.net/en/business/economy/2017/10/24/Saudi-Crown-Prince-announces-launch-of-NEOM-destination-for-the-future-.html
http://www.neom.com/
bu projenin başarılı olmasının birinci şartı, seküler bir sistem kurulmasıdır. islami teamüller üzerine inşaa etmeye kalkarlarsa proje ellerinde patlar. yok eğer seküler bir sistem kurar ve başarılı olurlarsa, sonuç kendi ülkelerine de yansır, bakarsınız arabistan laikliğe geçer, islam alemine model oluşturur.