osman gazi

osmanlı devleti'nin kurucusu ve ilk padişahıdır.

osmangazi'nin gördüğü rüya

osman gazi bir gece şeyh edebali’nin zaviyesinde misafir kalmıştı. gece, vakit hayli ilerleyince istirahat etmek üzere odasına çekilmişti. fakat yatmak üzereyken rafta gözüne ilişen kuran-ı kerim’e saygısından dolayı yatamadı. uyuyamadı. kuran’ı alıp okumaya başladı.

o gece sabaha kadar kuran okudu. tam 6 saat. hikmet-i ilahi, osman gazi han’ın kuran’a olan bu saygısından dolayı her okuduğu saate 1 asır lutf edilmiş, hanedanı 6 asır hükümran olmuştur 7 cihana.

vakit sabah ezanlarına yaklaşmışken, yorgunluk ve uyku da bir hayli bastırmışken, kuran elinde, yaşlandığı yerde, tatlı bir uykuya daldı sultan osman han.

uyurken bir rüya gördü. rüyasında kendisi şeyh edebali’nin yanında yatıyordu. edebali’nin göğsünden bir hilal doğdu. hilal biraz yükseldikten sonra büyüdü, büyüdü ve dolunay haline gelince kendisinin göğsüne girdi. daha sonra göğsünden bir ağaç bitip büyümeye, yükselmeye başladı. bir çınar ağacıydı bu. büyüdükçe yeşerdi, güzelleşti. dallarının gölgesiyle bütün dünyayı kapladı.

ulu çınarın gölgesinde dağlar, dağların dibinde pınarlar gördü. ağacın yanında ise dört sıra dağlar gördü ki bunlar kafkas, atlas, toros ve balkanlardı. ağacın köklerinden dicle, fırat, nil ve tuna çıkıyordu. bu nehirde koca koca gemiler yüzüyordu. tarlalar ekin doluydu. ağaçlar meyve dolu. dağların tepeleri ormanlarla örtülüydü. ruy-i zemin yemyeşil, asuman masmaviydi. vadilerde şehirler vardı. şehirlerde camiler arz-i didar ediyordu. bunların hepsinin altın kubbelerinde birer hilal parlıyor, minarelerinde müezzinler ezan okuyorlardı. ezan sesleri ağaç dallarındaki kuşların cıvıltısına karışıyordu. bir ara ulu çınarın yaprakları kılıç gibi uzamaya başladı. derken bir rüzgar çıkıp bu yaprakları istanbul’a doğru çevirdi. şehir iki denizin ve iki karanın birleştiği yerde iki masmavi firuze ile iki yemyeşil zümrüt arasına oturtulmuş pırıl pırıl bir elmas gibiydi. sanki bütün dünyayı kuşatan geniş bir ülke gibi halkalanan bir yüzüğün kıymetli taşını andırıyordu istanbul.

ve nihayet osman gazi han bu yüzüğü parmağına takıyorken uyandı.

sabah ezanları okunuyordu.
osmanlı'da tarih yazımı vaka-i nüvisler olarak yapılmış ve istanbul'un fethinde sonra arşivlerimizde apaçık durmaktadır. vaka-i nüvislerde, neredeyse tümü hristiyan bir kadınların oğlu olan osmanlı sultanları, "türklerin kayı boyundan oldukları" hikayesini askeri gücünü kullanmak için, sadece yeniçeri ocaklarında hatırlamıştır.
avrupa'daki epik kuruluş hikayelerinden etkilenen abdülmecid han, tarihin çıplak gerçekliğiyle yazılması yerine, kahramanlık içeren bir hikayelerle yazılmasını istiyordu. eski fransa dışişleri bakanı olan alphonse de lamartine'e https://www.beyaztarih.com/ansiklopedi/alphonse-de-lamartine istanbul'un fethini ve osmanlı'nın kuruluş hikayesini yazdırtmıştır. osman gazi'nin gravür ve heykelleri için bu tagı inceleyin https://www.mustafatekce.com/tag/osman-gazi/