osmanlı imparatorluğu

5 Entry Daha
büyüklüğünü, kudretini, azametini, adaletini ve daha nice özelliğini anlatmaya sayfalar yetmez diye düşünüyorum. lakin 16 devleti yıkılan 17.sini kuran bir millet olarak devletlerimizin neden yıkıldığını da kavramak mevcut devletlerimizi ayakta tutmak hususunda bize yol gösterir kanaatindeyim.

şahsen yıkılışının asıl sebebinin avrupa devletleri karşısında önce ekonomik ve buna bağlı olarak da teknolojik olarak geri kalmasının olduğunu düşünüyorum. devlet bazı zamanlarda yükselme dönemindeki kadar güçlü, kudretli, akıllı , ufuk sahibi padişahlara ve yöneticilere sahip olamamış olabilir. lakin mevzuyu sadece buna bağlamakta yanlış olur kanaatindeyim. ben asıl sebebin devletin sömürgeciliğe karşı oluşundan adalete ve insana verdiği değerden kaynaklandığını düşünüyorum. yani şahsi düşüncem devletimizin sömürgeci olmaması ve yöneticilerinin zalim olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. avrupa devletlerinin birçok ülkeyi ve milyonlarca insanı zalimlikleri altında nasıl akıl almaz şeyler yaptıklarını burada kabul etmeyecek insan yoktur diye düşünüyorum.

ekonomik olarak geri kalmışlığının sebebi okyanusları aşıp hindistan'a amerika'ya çin'e giden avrupa devletlerinin kurduğu sömürgeler ve koloniler sayesinde ekonomik olarak güçlenmesidir. osmanlı devletinin ekonomisi ise tarım, bazı vergiler ve bilhassa savaşlardan elde edilen ganimetlere dayanıyordu. zaman içerisinde devlet otoritesindeki zayıflamalar ve yapılan israflar neticesinde ekonomi iyice kötü bir hale gelmiş avrupa'dan alınan borçlar ödenememiş 1881'de duyun-u umumiye idaresi kurularak devletin ekonomisi resmen dış ülkelerin hükmüne girmiştir.

ayrıca avrupa sömürdüğü ülkelerden de sağladıkları bilgi akışıyla bir nevi doğu-batı arasındaki bilgi akışının direk sağlanması sonucuyla teknolojik olarak ilerleme kat etmesi neticesinde osmanlı devleti'nin ekonomik olduğu kadar askeri gücünün de önüne geçmiştir. ayrıca osmanlı devletindeki ordu sisteminde zaman içerisinde yaşanan bozulmalarda bu sıkıntıyı arttırmıştır ve neticesinde ordu birçok savaşta ağır yenilgiler almıştır.
17 Entry Daha