öso'nun askeri kapasitesi

suriye iç savaşının yıkımı altında ezilen bir çatı: özgür suriye ordusu...

öso, 2011 suriye iç savaşının başladığı dönemlerde ordudan firar etmiş askerlerden kurulan bir örgüt idi. 2012 ve 2013 yılları arasında suriye hükümeti ile büyük çatışmalara girmiş ve kazanımlar etmiştir. 2014 yılında suriye'nin ikinci büyük şehri olan halep kuşatılmış ve öso'nun kotrolüne girecekken suriye hükümeti kimyasal(klor gazı) kullanarak kuşatmayı büyük ölçüde yarmıştır. 2015 yılında ypg'nin kontrolü altında bulunan bölgelere saldıran öso, büyük kayıplar vererek geri çekilmiştir. komik olan ise yakın zamanda öso ve ypg suriye hükümetini devirmek için ortak askeri güç kurmuşlardı. 2016 yıllarına doğru müthiş bir kayıp yaşayan öso, askerlerinin çoğunluğunu ya ışid ya da el nusraya kaptırmış ve çok az adamıyla tabiri caizse ortada kalmıştır. son iki yıldır türkiye'nin kesintisiz yardım ve desteğiyle sayıları 50 binin üzerine çıkmıştır. birçok konuda deneyimler ve kazanımlar elde etmiştir. tek sıkıntıları ise 'disiplin' taktik, strateji, yer-yön
tespit etme, manevra gibi kabiliyetleri gelişmiştir. disiplin her şeyden önemli, umarım zamanla onarılır.
öso diye bir ordu yoktur. öso suriye muhalefetinin birliğidir.
düzenli ordu değildir. gruplar halindedirler.
bu gruplar heyet tahrir şam'dır tahriruşşam'dır nusrat cephesidir. vsvs onlarca gruptur bazen aralarında çatışmalar bile olur.
öso'nun başarısız olma nedeni yani suriye muhalefetinin tamamen petroldür deyre zor ilk ele geçirildğinde(deyre zor petrol bölgesi)
muhalefet birbirine girmiştir kimi gruplar bu petrol bizim demiş ve sonunda en güçlü grup deyrezoru ele geçirmiştir. bu grupta ışid'tir ışid suriye muhalefetini resmen bölmüştür.
öso'nun geleceğini göremiyorum. büyük ihtimalle idlibte ezilecekler.
türkiye elinden geleni yapmakta, elindeki tüm olanaklarıyla düzene sokmaya çalışmakta.idlip için çok fazla eğitim aldılar ama ne kadar etkili olur orası muamma. çünkü disiplin açısından çok zayıflar, belki de suriye'de bulunan grupların en kötüsü.