otto von bismarc

1815-1898 yılları arasında yaşamış prusyalı asker ve devlet adamı.
kendisi alman milliyetçisidir.

önceleri prusya krallığının başbakanı olan bismark, akıllı siyaseti sayesinde prusya kralının alman imparatoru ilan edilmesini ve diğer küçük alman prenslikleri ile birleşmeyi sağlamıştır.

ancak alman düalizmini ortadan kaldıramamıştır. şartlar dolayısı ile iki alman imparatorluğu aynı safta, ittifak bloğunda, dünya savaşına katılmışlardır.

(bkz:alman düalizmi)

hitlerin övgüyle bahsettiği bismarkın adı, ikinci dünya savaşında önemli görevlerde bulunan savaş gemisine verilmiştir.
alman devleti'nin esas kurucusudur. ıtalya'daki mazzini neyse almanlar için de bismarck odur. diplomasiyi savaşa tercih eden bismarck'ın statükosu genç hükümdarın heyecanına karşı yenik düşer ve zamanla uzaklaştırılır iktidardan. aynı zamanda ab tarafından 1999'da imzalanıp, 2002'de yürürlüğe ve dolaşıma giren euro'dan önce almanya'nın kullandığı mark'ın da mucididir. bunların haricinde çok zeki bir siyasi ve diplomattır. bize de çok uzak değildir. rivayete göre 'dünya üzerindeki siyasilerde 100 gram akıl varsa bunun beşi bende, beşi diğer siyasilerde doksanı da abdülhamid'dedir." dediği söylenir.
almanların başbuğudur kendisi. bugünkü almanyanın temellerini atmış, almanlar için büyük bir şahsiyettir. döneminde avrupa siyasetine de büyük oranda yön vermiştir.
"sosis ve siyasetin nasıl yapıldığını bilen geceleri rahat uyuyamaz"