pakistan'ın abd'ye yönelik anlaşma restine abd'nin fon cevabı

pakistan başbakanı imran khan, abd ile yapılan ve pakistan'ın aleyhine olan anlaşmaları iptal edeceğini açıkladı. bu çıkışın ardından abd, pakistan'a ödeyeceği 300 milyon dolarlık savunma fonunu ödemekten vazgeçtiklerini duyurdu. abd bu durumu 'pakistan'a yardımı durdurduk' şeklinde ifade etti ancak durum pek öyle değil.

abd'nin bahsettiği 300 milyon dolar, terörle mücadele nedeniyle koalisyonda yer alan ülkelere ayrılan fon. yani abd bir lütuf olarak sunuyor ancak bu para anlaşmanın bir parçası ve pakistan ordusu verdiği mücadelenin karşılığını istiyor. bu mücadele abd ile yapılan ortak operasyonları da kapsıyor.

resmi ağızdan pakistan dışişleri bakanı şah mahmud kureşi yaşanan gelişmeleri şöyle özetledi:

"pakistan terörle mücadele ederken birçok kurban verdi, çok paralar harcadı. washington'ın vermekten vazgeçtiği parayı biz kendi kaynaklarımızdan harcadık. şimdi abd bu parayı koalisyon destek fonu'ndan geri ödemeli"
imran khan göreve gelmeden önce yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında* abd ile olan ilişkilerin her iki tarafın da çıkarına olması gerektiğini belirterek ilk sinyalleri vermişti fakat bu adımın bu denli hızlı ve kararlı gelmiş olması beni şaşırttı.

pakistan'ın iki köklü parti ve ordu arasında sıkışmış siyasetinde imran khan farklı ve özgür adımlarıyla yeni bir boyut yaratabilir.

abd açısından olaya bakarsak hiç şaşırtmadı. güçlü olan kazanır mantığıyla 'ezmeye' çalışmaya devam ediyor sarı adam'ın ülkesi...