pakistan'ın muhtemel başbakanı imran khan'ın ulusa ilk seslenişi

resmi sonuçlar henüz açıklanmasa da resmi olmayan sonuçlara göre pakistan tahrik-i insaf (pti) (pakistan adalet hareketi) lideri imran khan yarışı açık ara önde getiriyor.

muhalefetin sonuçlara tepki göstermesine, pakistan insan hakları komisyonunun oy verme süreciyle ilgili yaptığı itirazlara ve seçim kurulunun seçim sonuçları iletim sisteminin çöktüğünü kabul etmesine rağmen ilk sonuçların gelmesiyle pti'liler sokaklara çıkmış ve kesin olmayan galibiyeti kutlamıştı.

26 temmuz'da yerel saatle 17'de imran khan galibiyetini ilan ettiği ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi. konuşmasında ülkesinin iç ve dış politikalarına değindi.

"allah'a şükürler olsun, biz kazandık" diye başladığı konuşmasında seçim sonuçlarıyla ilgili iddiaların araştırılmasına yardım edeceğini söyledi ve bu seçimlerin pakistan'ın en güvenilir seçimleri olduğunu ekledi.

"pakistan'ın liderim kuad-i azam muhammed ali cinnah'ın hayal ettiği gibi bir ülke olmasını istiyorum" diyen khan düşündüğü pakistan'ın, yoksulun ve dulun gözetildiği medine'de kurulan devlet olduğunu belirtti.

"zengin insanların ada fakir insanların deniz olduğu başarılı hiçbir ülke yoktur" diyen imran ülkesindeki gelir eşitsizliğinden, altyapı yetersizliğinden, sosyal adaletsizlikten, işsizlikten, vergilerin yanlış kullanımdan bahsetti ve bunları düzelteceklerini söyledi. yönetim ve ekonomiyle ilgili zorlukların kendilerini beklediğini ifade etti.

açıklamasının diğer bölümünde dış ilişkilerle ilgili konulara değindi:

-çin ile başladı ve çin ile olan ilişkilerini güçlendireceklerini söyledi. çin'in, çin-pakistan ekonomik koridoru'nda yatırım fırsatları verdiğini belirtti.

-"sıradaki afganistan. afganistan'da barış pakistan'da barıştır " diyen khan afganistan sınır kapılarının açık ya da kapalı olmasıyla ilgili olarak ab'yi işaret etti.

-abd ile ilişkilerin karşılıklı yarara dayalı olmasını isteyen khan bunun tek taraflı olmaması gerektiğini belirtti.

-ayrıca iran'la da güçlü ilişkiler istediğini söyledi.

-suudi arabistan'ın pakistan'ın zor zamanlarında yanlarında olduğunu belirten khan s.arabistan'ın iç sıkıntılarını gidermekte yardım edebileceklerini söyledi.

-son olarak hindistan'la ilişkilere değinen khan kendisine seçim sürecinde hindistan tarafından yakıştırmalara üzüldüğünü söyledi ve ekledi:"güneydoğu asya'daki sorunları çözebiliriz. en büyük problem keşmir. pekçok uluslararası organizasyon keşmir'de insan hakları ihlallerinin yaşandığını söylüyor. hindistan'la ilişkileri geliştirmek istiyoruz. pakistan'da yanlış giden her şeyi hindistan'a bağlamak ve tersi bizi geri götürüyor. bu nasıl büyüyeceğimiz ile ilgili değil, tersine bölgemize zararlı. onlar bize 1 adım gelirse biz onlara 2 adım gideriz ama önce adım atmalıyız." dedi.

son olarak "bütün politikalarımız halkın tamamı için olacak sadece belli bir kesim için değil. umutlu bir şekilde yaşayacağım. benden önce gelen herkes değişti fakat ben değişmeyeceğim." diyerek konuşmasını tamamladı.

açıklamasında türkiye'ye değinmemesi ve adeta herkese göz kırpması dikkatimi çekti. rusya ile ilgili de açıklama yok fakat abd-çin, iran-s.arabistan gibi rakipler bir arada anılıyor.

son dönemde tek kalemde ihracat rekorları kırdığımız, yaklaşık 2.5-3 milyar dolarlık malın satış anlaşmasını imzaladığımız, kadim dostumuz pakistan'daki seçimlerin bizi doğrudan etkilediğini düşünerek 2 gün boyunca siz değerli sözlük yazar ve okuyucularına gelişmeleri ve sonuçları aktarmaya çalıştım. (bkz:2018 pakistan seçimleri)

siz de fark etmişsinizdir ki ömrünün yarısını darbelerle geçiren, seçilmiş hatta darbeyle gelmiş liderleri suikastlare kurban giden, idam edilen, hapse giren, çoğu kez görevden alınan pakistan'daki seçimlerin demokratikliği (sonuç iletim sisteminin çökmesi ve şiddet olaylarıyla beraber daha da güçlü şekilde) sorgulanır.
pakistan'da 70 yılda görevini tamamlayabilen yalnızca 2 hükümet var. seçimler sorgulansa da pakistan için değişmeyen tek şey çoğu kez partilerden dahi güçlü ordu.

pakistan'ın en büyük güvencesi nükleer silahlara sahip olması ve ordu'nun türkiye'deki gibi devletin en temel garantisi olduğudur ortadoğu'da güçlü bir ordunuz yoksa hangi yönetimde olursanız olun siz yok hükmündesiniz. sadece güçlü lider ya da demokrasi filan yetmez ve giderek şahinleşen dünyada ordu'ların önemi artıyor. pakistan yavaş yavaş demokratik süreçlerden geçiyor tabi bu geçişler sancılı olacak öyle kolay değil bu geçişler. (bkz: yüzyıl savaşları avrupa ) umarım dediklerini yapma şansı bulur
rusya'ya, çin'e, iran'a göz kırpmış. abd kesinlikle rahatsız olur. sonu pek iyi değil.