pol pot

bu entryi kullanıcı adı neymiş acaba diye sorgulatan polpot moderatörümüze ithafen yazıyorum :)

pol pot , kızıl kmerler adlı bir gerilla teşkilatının kurucusudur. 1976 ile 1979 yılları arasında kamboçya'nın başbakanlığını üstlenmiştir. pol pot'un birlikleri başkent phnom penh'e girmesiyle zulümler başlamıştır. şehirde yaşayan herkesi pirinç tarlalarında çalıştırmaya zorlamış ve tüm okulları kapatmıştır. bu okulları işkencehanelere dönüştüren pol pot, okuma yazma bilenler öncelikli olmak üzere kadın-erkek genç-yaşlı dinlemeksizin yüz binlerce kişiyi, idareye karşı olduklarını(zorla yalan söylemek mecburiyetinde bırakarak) itiraf ettirdikten sonra öldürmüştür. kızıl kmerler iktidar oldukları sürece resmi olmayan rakamlarca yaklaşık 7.000.000'luk nüfusun 1.700.000'ini katletmiştir.yine bu dönemde okul,hastane ve tüm ibadethaneler yerle bir edilmiştir. ve tüm dünya'da '' bir numaralı kardeş düşman '' olarak anılmıştır. daha sonra pol pot'la yapılan bir röportajda yaşanan olaylardan dolayı vicdanen rahat olduğunu ve bunu tek başına yapmadığını söylemiştir.
bir insanın idealleri uğruna gözünün kör olabileceğini gösteren, çok bilinmeyen ama hitler'e kafa tutabilecek, halkının yarısını katleden bir psikopat. hayallerinin uçukluğunu fark etmeden milyonlarca insana zulmetmiştir.

1925 yılında diğer liderlere nazaran varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş, eğitim almak için paris’e gitmiş ve ilk kez burada komünizmle tanışmıştır. vietnam ordusunun kamboçya'ya girmesiyle rejimi son bulmuş ve kendisi tayland’a kaçmıştır.