putin'in türkiye'de ajanlık stajı yapması

kremlin tarafından yayınlanan resmi özgeçmişine göre putin, 1975 yılından hukuk fakültesini bitirdikten sonra kgb bünyesinde ajanlık eğitimi almış ve 1985 yılında çok gizli bir görev için doğu almanya’ya gitmişti. yazının ilerleyen bölümlerinde anlatacağım üzere putin’i dünyanın en güçlü adamı yapan sürecin başlangıcı da aslında bu görevde yaşadığı bir olayla başlamıştır.

resmi olmayan iddialara göre ise putin, hukuk diplomasını almadan önce de aslında kgb tarafından gizli servise kabul edilmiş ve ajanlık stajı için türkiye’ye yollanmıştır. izmir aliağa’da tüpraş fabrikasında çalışan bir kişinin iddiasına göre 1971 yılında putin bu fabrikada işçi olarak çalışmıştır. o dönem putin ile birlikte fabrikada işçi olduğunu iddia eden türk arkadaşları “biz ona potin derdik” demektedirler.

bu konu bir iddiadan öteye gitmemektedir ancak o dönemin şartları ve istihbarat servislerinin çalışma prensipleri göz önüne alındığında gayet akla yatan ve gerçek olma ihtimali yüksek bir hikayedir bu.

peki, sizce bu olay ne kadar gerçekçi???

ayrıntılar için;
https://www.stratejikortak.com/2018/09/kgb-ajanligindan-devlet-baskanligina-vladimir-putin.html
bazı konular söylentiler üzerine kuruludur. geçerli bir dayanağı yoktur ama anlatılır durur. bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış hesabı.

bu duruma bir örnek de 15 temmuz sonrası türkiye'de popüleritesi artan aleksandr dugin'dir. türk haber ajanslarında sürekli putin'in sağ kolu ve kara kutusu olduğu yazılır çizilir.

halbuki alakası yoktur. en azından bizde söylendiği kadar yakın değiller.

"dugin’in, bırakın putin'in özel danışmanı olmayı yan yana bile gelmediği rus kaynakları tarafından özellikle ifade ediliyor." (siyasetcafe.com)

putin'in türkiye'de ajanlık stajı yaptığına dair söylentilere gelince... onunla aliağa'da çalıştığını söyleyen türkler var. insanın inanası geliyor ama gel gelelim bunu kanıtlar geçerli başka hiçbir kayıt yok.

ben "aliağa'ya gelmemiştir" demiyorum fakat putin'in ağzından veya geçerli bir kaynaktan duymadıkça benim için bu olay sadece bir efsane olarak kalacak.

inşallah bir gün biri bu soruyu kendisine sorar ve gerçeği öğreniriz. gerçeği söyler mi söylemez mi bilinmez ama doğu almanya'da ajanlık yaptığını tüm dünya biliyor. çömez bir stajyer olarak aliağa'da rafineride çalıştığını bu saatten sonra saklamaz herhalde.

bir taş da ben atayım kuyuya. putin zannedilen adam jirinovski olmasın?

türkiye'nin dostu mu düşmanı mı belli olmayan, rusya'nın en büyük üçüncü partisi rusya liberal demokrat partisi'nin (ldpr) lideri vladimir jirinovski.

bu arada kendisi türkologtur. moskova devlet üniversitesi asya ve afrika araştırmaları enstitüsü türk dili ve edebiyatı mezunu.

biyografisinde yazılanlara göre henüz lisans 4. sınıf öğrencisiyken (1969-1970) stajyer çevirmen olarak türkiye'ye, bazı kaynaklara göre iskenderun'a, bazı kaynaklar göre ise bandırma'ya gönderilmiştir (ria.ru).

kendisiyle yapılan bir röportajda ise staj yaptığı yer ile ilgili şöyle demiştir: "türkiye'de sovyet kimya tesisinin şantiyesinde çevirmenim. yazındı. 23 yaşında bir öğrenciyim..." (kp.ru).

aynı yıl komünizm propagandası yapmaktan tutuklanmıştır (bir türke üzerinde orak-çekiç ve lenin'in resmi olan hediyelik eşya vermekten) ve sınır dışı edilmiştir. bir söylentiye göre ise jirinovski türkiye'ye gelmeden önce kgb'ye katılmış ve bunu öğrenen türk istihbaratı onu hemen sınır dışı etmiş (ria.ru).

putin'in türkiye'de staj yapmasıyla ilgili olaya ne kadar benziyor değil mi?