rahip brunson'ın serbest bırakılması

adli kontrol şartıyla ev hapsinde tutulan abd'li papaz andrew brunson'ın yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında, aleyhteki tanıklar ifadelerini değiştirdi. brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hakkındaki ev hapsini ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. brunson'ın aldığı ceza da hapishanede yattığı günlere sayıldı.

tanıkların brunson aleyhine ifadelerini geri çektiği duruşmada, savcı adli kontrolün kaldırılmasını ve sanığa 'örgüte üye olmak'tan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. mahkeme, 3 yıl 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. brunson'ın aldığı ceza, hapishanede yattığı günlere sayıldı.
tdp'nin işleyişinde strateji hatalarının olduğu en yeni ve en somut örnek.
zaten bırakılacaktı yok yattığı günlere filan sayılmış :) arkadaş abd haber medyaları saat gece 1 de bırakılacak diye tweet attı trump eline kasım seçimleri için çok güzel bir koz verildi .

karar yabancı basında muz cumhuriyeti olarak göstermek için sabah akşam önüne konulur.

abd bir şey istedi mi elinde sonunda alır.

hava civa yaparak eserek olmuyor böyle işler
bunca yaşanan krizin boşuna yaşanmasına mı üzüleyim, bunca kutuplaşmanın ardından böylesi facia bir kararın çıkmasına mı şaşırayım, devletin yargı organının ne kadar bağımsız(!) olduğuna mı hayıflanayım bilemedim. ders almamız gereken şeyler bu gizli tanık rezaletine son vermek öncelikle. tayyip erdoğan'ın yönetim tarzı tipik "muhafazakar milliyetçilik"tir. içerideki kriz ortamını dağıtmak için, dışarıda bir kriz ve düşman oluşturmaktır. dünya'da bunun örneği olarak en basitinden trump'ı görürüz aslında. trump göreve geldiğinde ilk icraatı "beş arap devleti'ne seyahat yasağı koymuştu. bu rahip mevzuunda da diretme meselesi de tıpkı rahip gibi evanjelist mike pence'di. trump'ın seçilmesinin en büyük aktörü olan pence, evanjelistler ve yahudiler üzerinde çok etkiliydi. kudüs mevzuuda bu açıdan bakılması gereken bir mevzudur. ara seçimler ve sonraki seçimlerde trump zafere ulaşacaktır.
en başından beri içerde olması hataydı bide aslan kesildik dışarıya karşı yazıktır ya gerçekten bi müptezel papaz için ülkenin geldiği ekonomik düzeye bak türk dış politikası bu işte adamı kanser ederler...
madem bırakılacaktı dolar neden bu kadar gerdirildi de ülke bir krize doğru sürüklendi diye sorduran olaydır.

belki de krize bulunmak istenen bir bahanenin ta kendisidir...

sonuç olarak ara seçimlere yaklaşan trump tarafında ve hep 'gizli üst akıl' gibi tanımladığımız evanjelistlerde zafer havası hakim...

bizim tarafta ise yargının bağımsızlığı sorgulanıyor ve akıllarda şu soru var: acaba karşılığında ne aldık?
ben kendi cevabımı söyleyeyim: hiçbir şey almadık. almak için söz aldıysak da bu sözün uygulanmayacağını abd bize pek çok defa gösterdi.

malesef sonuç olarak kudretli ve yüce türkiye cumhuriyeti devleti'mizin egemenliğini sorgulatan olaydır...
trump'ın açıklamaları ve erdoğan'ın twitter üzerinden bu açıklamalar üzerine paylaşım yapması yabancı gazetelerde çıkan 'gizli anlaşma' olabileceğini akıllara getiriyor.
serbest bırakıldıktan sonra gana dışişleri bakanlığı (evet evet gana!) sahte markalı saat sattığı için istanbul’da tutuklu bulunan abdullah ahmudi’nin iadesini istedi. türkiyenin dışarıda düştüğü itibar budur maalesef. gana bile bizimle dalga geçiyor.
merkel istedi deniz yüceli verdin, trump istedi rahibi verdin, benim abdullahı da verirsin artık hadi anlaştık.
bir vatandaş olarak verilen kararı kesinlikle üzüntü verici buluyorum. dünyanın hiçbir yerinde bağımsız yargı olduğunu düşünmüyorum maalesef. abd, ingiltere, almanya, fransa büyük devletler olarak görülen devletlerin yargıları da kesinlikle bağımsız değil. en azından uluslararası davalarda. devletler arası ilişkilerde duygularla hareket edilmez, çıkarlar ön plandadır. öncelikle brunson’ın trump için olan önemine değinelim. trump şuan ki konumuna evangelist oylarla geldi. başkan yardımcısı mike pence de evangelistler için oldukça önemli bir isim. seçimler yaklaştıkça trump ve pence evangelist oylara oynayarak brunson konusunda türkiye’ye ciddi baskılar yaptı. trump’ı bu konuda dolduran ve bilgilendiren kişi pence’dir. aynı zamanda pence’in olaylara rasyonel olmayan dini inançlarla bakan birisi olduğu açıkça ortada. trump’ın azledilmesi ihtimalini de düşündüğümüzde trump için önümüzdeki seçimler ve alacağı destek oldukça önemli. trump’ın azledilmesi durumunda yerine mike pence geçecek ki bu hiç de çıkarımıza olacak bir durum değil. kötünün iyisi durumu yani. türkiye olarak trump’a seçimi kazanmasında kilit rol oynayan ismi verdik. bu arada brunson’ın yakalandıktan hemen sonra sınır dışı edilmesi kararı verilmişken, abd’de başlatılan türkiye aleyhine davalar sebebiyle bir koz olarak kullanılmak istenerek ülkemizde yargılandığını da belirtmek istiyorum. abd - türkiye ilişkileri sadece brunson olayı sebebiyle bozulmadı. ege, akdeniz, suriye, kıbrıs vs bir sürü çıkar çatışması ve anlaşmazlıklar mevcut. brunson’ın salınmasıyla ilişkilerin düzeleceğini düşünmek güç.
bence bu yazının altına yazılanların hepsi boş yorum . rahip bronson olayının arkasındakileri bilmemiz şuan için zor .cumhurbaşkanın bu olaya çok büyük tepki göstermemesi de arka planda farklı olayların döndüğünün göstergesi .
cumhurbaşkanı'nın dünya kamuoyuna biz güçlüyüz duruşunun ardından bir anda geri vitese taktıran bu rezaleti de "yargı bağımsızlığını kanıtlamıştır." diyerekten kurtarmaya çalışılmıştır.
türkiye bu olaydan nasıl zararlı çıktı anlayamıyorum. bir arkadaş arka planda farklı olaylar dönüyor demiş rahip brunson olayı da arka planda kalması gereken bir olaydı kamuoyuna yansıtmadan alınacaklar alınıp brunson yollanmalıydı...
şimdi akıllarda tekbir soru kaldı.ekonomi savaşı diyorlardı ya hani...eee şimdi halk altınlarını ve dövizlerini boşuna mı bozdurdu ?
eeeeyt amerika ben burda olduğum sürece o ajanı alamayacaksın
rte