s-400

orta menzilli hava savunma sistemi s-300'den geliştirilmiş yeni nesil rus yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir.s-400 1979'da s-300'ün ortaya çıkmasından hemen sonra 1980'lerin başında o zamanki adıyla almaz merkezi tasarım bürosu tarafından sovyetler birliği'nde geliştirilmeye başlanmış ve gelişim süreci sscb'nin dağılması nedeniyle uzun bir evrim olmuştur. s-400'ün s-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşı tedbirlere sahip olmasıdır. ayrıca s-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. s-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen çin halk cumhuriyeti ve türkiye haricinde yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir.
diplomatik gelişmeler gösteriyor ki türkiye cumhuriyeti almayacaktır. alınmayacaktır.
türkiye gibi bir devletseniz diplomatik gelişmeniz günübirlik bir değişim içerisindeyken bu kadar keskin ve net yorum yapmak sakıncalı olabiliyor. s-400 konusunda konu tartışmaya kapanmıştır. s-400'ler için artık son düzlükteyiz. gelip kurulumu yapılana kadar elbette geldi diyemeyiz lakin bu konuda dönülmez bir kararlılıkla ilerliyoruz.
s-400 ler türkiye için ekmek su kadar gerekli bir sistemdir gönül isterdi ki bu sistemleri biz üretelim ama şu an bu sadece temenni gelelim s-400 nimetlerine öncelikle kimden silah alırsanız ona kurşun sıkamazsınız . s-400 lerin öncelikle iç anadolu ya konuşlanması ile komşu ülkeleri tehdit etmemiş ve yumuşak gücümüzden taviz vermemiş barışçıl bir ülke oluruz. s-400 türkiye için oldukça gerekli ortadoğu gibi bir bölgede yaşıyorsanız yerin altını da üstünü de kontrol etmeniz lazım . her ne olursa olsun alınması gerektiği düşüncesindeyim abd yaptırımlarından korkmayın ne olacak olsun dünyanın altı üstünden daha iyidir belki .
asıl sürecin bundan sonrasını iyi okumak gerekiyor. s-400'ler zaten gelecekti. şimdiden sonra oluşabilecek abd ve ab yaptırımlarına karşı alınacak önlemler ve verilecek tepkileri merakla bekliyorum. bundan fazlasıyla rahatsız olmaları hiç şaşırtmıyor elbette. ama anladıkları diplomasi dili de tam olarak bu olsa gerek. ayrıca doğu akdeniz konusunda da tıpkı s-400lerde olduğu gibi aynı kararlılık ve sistemle ilerliyoruz. içerde ekonomik, kültürel, sosyal alanda beklenen seviyelerde ve istediğimiz noktalarda olamasak da dış politikanın nispeten iyi yönetildiği kanaatindeyim. doğu türkistan olayını bunların dışında tutuyorum elbette. onu da başka bir başlık altında değerlendirelim.
şu ana kadar abd tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olursa ekonomiden çok sınırlı askeri yaptırım olacak daha fazlası değil tr bu s-400 konusunda kararlı olması beni sevindirdi.