s400 ve patriot hangisi güçlü

uzun zamandır ülke gündemimizi meşgul eden s400 meselesi. ülkemizin hava savunma sistemleri düne kadar çok zayıftı. en büyük hava savunmamızı f16 ile sağlamaktaydık. "müttefikimiz" abd'den patriot almak istedik. sonu tahmin edileceği üzere negatifti. türkiye ise nato'dan tepki alacağını bilerek bağımsız bir politika ile rus s400 sistemlerini aldı. s400 şuan ki teknolojide hava savunma sistemlerinin tabiri caizse nirvanasıdır. abd yapımı patriotlar ise yanında etkisiz kalmaktadır. örneğin ilk patriot 1982de abd ordusuna teslim edildi. ilk s400 ise 2007 yılında rus ordusuna teslim edildi.
sistem tamamen bizim kontrolümüzde olacağı için uçaklarımız arasındaki entegrasyonu ve geliştirneleri de bizim istediğimiz şekilde olacak.

s-400'ü paket bir hava savunma sistemi olarak düşünebiliriz
patriot ise genel bir hava savunma sisteminin alt bir parçası gibi
bu yüzden tek başına patriotlar türkiye'nin acil hava savunma ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyebilir
s-400'lerin entegresinin nato üyesi olan ülkemize nasıl yapılacağı ya da bu sistemin entegresyonunun yapılıp yapılmayacağı merak konusu
s400 sistemi, nato ya entegre edilmeyip otonom olarak kullanılacak
geçenlerde bizim patriot alabilecegimizide duydum. eğer bu doğruysa bence nato ile sıkıntı yaşamayalım diye alınır. s400lerde asıl sistemimiz olur diye düşünüyorum.
s400 ile patriot aynı sınıfın sistemleri değil. halkımızda böyle bir yanılgı var. bende ikisini karşılaştırdım. aslında s400 ile thaad sistemleri rekabet içerisinde. s400 30 km irtifaya kadar etkili thaad 150 km. s400 menzili 400km iken thaad 200 km. s400 360 derece atış yapabilirken thaad 90 derece yatay, 60 derece dikey olarak çalışıyor. radar konusunda thaad 1000 km, s400 600 km alan taramasına sahip. fiyatları 8 füzeli, 6 fırlatma rampalı thaad 2.3 milyar dolar. 4 füzeli 8 fırlatma rampalı s-400 ise 500 milyon dolar.
hangisi daha güçlü uzun uzun tartışılabilir(şahsi düşüncem s-400),bizim bir an evvel hss'ne sahip olmamız lazım her şeyden önemli olan bu
rakamları matematik söyler, sahada gol atan kazanır
öncelikle başlık (bkz:s400 vs patriot) olmalı. o ne öyle liseli gibi hangisi güçlü ?

suriye olaylarının daha başında patriotları sınırımıza dizmişti sevgili (!) nato. o tarihleri araştırıp ne kadar füze yanlışlıkla(!) düşmüş hangilerini engellemişiz bunları bir araştırmak lazım ki işimize yaramış mı yaramamış mı ? sonra s400 ile karşılaştırabiliriz.
patriot alinirsa entegre etmesi kolay olucak ama s400 karsisinda zayif oldugunu dusunuyorum denge politikasi iyi yurutulurse dahada guclenecegimize inaniyorum
s400 ve patriot farklı klasmanda ki sistemlerdir karşılaştırmak yanlış olur
f16'ların alım hikayesi bile facia. f16'ları abd'den ilk aldığımızda bize gece görüş sistemleri verilmedi. terörle mücadeleyi uzun süre sadece gündüzleri yapabiliyorduk. çok sonralarda incirlik üssünü kullanabilmeleri karşılığında israilden alabildik gece görüş sistemlerini. yani savunmada dışa bağımlılık pişmanlıktır, ne yazık ki...
kesinlikle açık ara farkla s 400'ler daha güçlüdür. patriot'lar suudi arabistanın elinde var ve yemen'de iran destekli husiler sık sık ballistik füze atıyor, suud patriot'ları bazılarını vuramıyor.
elma ile armutu karşılaştırmak gibidir tabiri caizse, birinin ana hedefi hava araçlarıyken ve yüksek irtifa-uzun menzilde etkiliyken, diğerinin hedefleri balistik füze gibi silahlardır ve orta irtifa-kısa menzilde etkilidir.
hangisi daha güçlüden çok ülkemize en çok yararı olanı düşünmeliyiz.bu da şüphesiz s400'dür.hem envanterimize daha çabuk katılması hem de natoya entegre edilmemesi bize natodan bir nebzede olsa bağımsız olarak kendimizi güvene almamızı sağlar.olası bir nato ülkesiyle zıt düşmede işimize çok yarayacağını düşünüyorum.
rus ekolü her zaman hava savunma konusunda öndedir.
soğuk savaş döneminde jetlerinin nato'dan az olması yüzünden zorunlu olarak hava savunma sistemlerine yönelmişler bu konuda da harikalar yaratmışlardır.
abd öncülüğünde suriye'ye geçtiğimiz senelerde iki ayrı saldırı gerçekleştirildi. türkiye'nin de desteklediği bu saldırılarda rus s400 lerin etkisiz kaldığı abd tarafından teyit edildi. rusya da s400 lerin iyi iş çıkardığını dile getirmiş olsa da aklımdaki şu soru hiç yanıt bulamadı...

abd nin saldırısı
türkiye nin desteği
s400 lerin etkisizliği
türkiye nin s400 leri alma konusunda ısrarcı olması

neyin kafası nı yaşıyor bu siyasiler?
uzun zamandır bu soru çok soruluyor. ayhan tarakçı bu iki sistemi enine boyuna değerlendirmiş.
arkadaşlar patriot amerikanın ihtiyacı doğrultusunda üretti kendisine. cünkü adamların heryerde askeri üssü var ve hepsinde de patriot va var. yalnis hatırlamıyorsam incirlik üssünde bile yani patriot önemli bölgeleri savunma için geliştirilmiş s-400 ise rusya gibi kocaman bir ülkenin hava savunmasını nerdeyse tek başına savunmasına icin yani iki tarafta farklı amaçları var ama teknik özellik olarak s-400 daha iyi sorun şu bunu nasıl natonun yıllardır geliştirdiği dost-düşman sistemine eklicegimiz çünkü bunu biz değil ruslar yapicak ve sen koskaca bi bilgi birikimini rusya gibi doğu blokuna acicaksin aslinda diğer devletlerin itirazının sebebi bu ve maliyeyi evet yunanlar kullanıyor ama doğru düzgün dehil onuda zaten almanlar ve fransızlar idare ediyor
s400 savunma sistemleri tabi ki daha güçlü sadece suriye'deki s200lerin israil tarafından yapılan füze saldırılarına karşı direncine bakarak bu rahatlıkla söylenebilir. ayrıca suudi arabistan'daki patriotların bozularak sivillerin bulundukları bölgelere düştüğü unutulmamalı.