şarbon

1 Entry Daha
gıda, tarım ve hayvancılık bakanı fakıbaba, türkiye'de yılda yaklaşık 750 bin buzağı ölüyor dedi. buzağı ölüm oranı yüzde 5'e düşerse et ithalatı durur dedi.

fakıbaba, “oraya gidiyoruz bizden et alın buraya gidiyoruz bizden alın deyip duruyorlar. ayıptır. yakışmıyor bize, şu koca ülkeye yakışmıyor. biz eğer 750 binden 500 bini kurtaramıyorsak yazıklar olsun bize” dedi.

şimdi türkiye'de yılda 750 bin adet buzağı ölüyor. peki bunun sebepleri nelerdir ? bu konu neden derinlemesine araştırılmıyor ? 750.000 hayvandan bahsediyoruz bakın, bu durumun devletin 1 numaralı konusu olması gerek. ancak bu ülkede işler popülizm ile yürüdüğü için gündeme dahi gelemiyor bu konular.

mesela :
ülkedeki bütün hayvanlar devlet denetimi altına alınacaktır. her türlü hastalığa anında müdahale edilecektir. hayvanlar içeriği bilinmeyen hiçbir besin ile beslenmeyecektir. hayvanlar belirli periyotlarla veteriner hekimler tarafından denetlenecektir. bu işlemleri yapmak size kısa vadede bir şey kazandırmaz ama bu devlet ve halk için inanılmaz bir iş başarmış olursunuz.

ancak her zaman belirttiğimiz gibi popülizm basit ve kolaydır. çıkın ve günlük siyaset olayları hakkında yüksek seviyeli hamaset içeren çıkışlar yapın. günü kurtarmayı adet edinenler, kıyamet günü geldiğinde günü kurtarmanın hiçbir işe yaramadığını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak.