şarbon

brezilya'dan rezil ve en pislik şartlarla ithal edilen hastalıklı büyük baş hayvanlar nedeniyle ülkemizin yeni tıbbi belası gelen hayvanları kontrol eden heyetin olmaması ayrı bir garip hayvanların zayıf, cılız bakımsız olması ayrı bir gariplik veya rezillik ne derseniz. hep merak etmişimdir tarım ve hayvancılık sektörün de müthiş bir potansiyele sahip bir devlet kendi ülkesinde kendi hayvanını çoğaltmak onun için devlet teşvikleri vermek köylü insanımız kâr yaptırarak hem iyi gelir elde etmesini hem büyük şehirlerin yoğunluğunu azaltmayı saglamak varken neden kıtalar arası bir ülkeden taaa güney amerikadan ithal yollarla binlerce dolar vererek hayvan getirtir oysa köylüye o ithalat parası teşvik adı altında dağıtılsa devlet eliyle bir denetim mekanizması kurulsa, pazarda yerli ürün çoğalsa köylü gülse toplum fabrikasyon ürünleriyle büyütülmüş hayvan etini değil karadeniz yaylarlarinda iç anadolunun bozkırında otlayarak büyüyen hastalıksız et tüketebilse hem toplum hem devlet hem gelecek hem sağlık için daha iyi olmaz mı ?
gıda, tarım ve hayvancılık bakanı fakıbaba, türkiye'de yılda yaklaşık 750 bin buzağı ölüyor dedi. buzağı ölüm oranı yüzde 5'e düşerse et ithalatı durur dedi.

fakıbaba, “oraya gidiyoruz bizden et alın buraya gidiyoruz bizden alın deyip duruyorlar. ayıptır. yakışmıyor bize, şu koca ülkeye yakışmıyor. biz eğer 750 binden 500 bini kurtaramıyorsak yazıklar olsun bize” dedi.

şimdi türkiye'de yılda 750 bin adet buzağı ölüyor. peki bunun sebepleri nelerdir ? bu konu neden derinlemesine araştırılmıyor ? 750.000 hayvandan bahsediyoruz bakın, bu durumun devletin 1 numaralı konusu olması gerek. ancak bu ülkede işler popülizm ile yürüdüğü için gündeme dahi gelemiyor bu konular.

mesela :
ülkedeki bütün hayvanlar devlet denetimi altına alınacaktır. her türlü hastalığa anında müdahale edilecektir. hayvanlar içeriği bilinmeyen hiçbir besin ile beslenmeyecektir. hayvanlar belirli periyotlarla veteriner hekimler tarafından denetlenecektir. bu işlemleri yapmak size kısa vadede bir şey kazandırmaz ama bu devlet ve halk için inanılmaz bir iş başarmış olursunuz.

ancak her zaman belirttiğimiz gibi popülizm basit ve kolaydır. çıkın ve günlük siyaset olayları hakkında yüksek seviyeli hamaset içeren çıkışlar yapın. günü kurtarmayı adet edinenler, kıyamet günü geldiğinde günü kurtarmanın hiçbir işe yaramadığını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak.