sarı yelekliler

fransızca "gilets jaunes".
fransa'da 17 kasım'da akaryakıta gelen 10 centlik zammı protesto amacıyla gösteriler ve yürüyüşler yapan gruba verilen isim. gösteriye katılanlar sarı yelek giyindiği için bu isim kullanılıyor.

grup başta paris ve paris'in merkezi champ-elyées olmak üzere tüm fransa'da protesto gösterileri düzenledi/düzenliyor/düzenleyecek.

sarı yelekliler gösterilerde şiddete başvuruyor; dükkanları, sanat galerilerini ve müzeleri yağmalayarak tepkilerini dile getiriyor.

ayrıca fransız polisinin de göstericilere uyguladığı orantısız güçle ilgili pek çok video görülmekte.

sarı yeleklilerin asıl amaçları ise macron'un istifası...
fransada seçime katılma oranı yüzde 40. benim anlamadığım nokta bir yönetimden şikayetçiyseniz neden sandığa gitmeyi tercih etmeyip sarı yelek giyersiniz. demokrasi beşiği avrupada yönetimlerin sandıkla değişmesini beklerken neden sarı yeleklerle başvururlar anlamış değilim.
demiryolu reformundan itibaren gergin olan fransa’nın hayat pahalılığı -görünen- sebebi ile karışmasını sağlayan ekiptir.fikrimce çoğunluğu provakatörlerden oluşmaktadır.kamusal düzeni alt üst edip şehri yağmalayarak halk adına hak aramak çok da masum bir hareket olarak görünmüyor