selva kanalı

suudi arabistan'ın katar'ı adaya çevirecek projesi. kanalın 200 metre genişliğinde, 20 metre derinliğinde ve 60 kilometre uzunluğunda olması planlandı. 5 büyük otel ve 2 limanın yapılacağı projenin maliyeti 750 milyon dolar olarak hesaplandı.

kanalın kuzeyindeki dar kıyı şeridinde suudi arabistan'a ait bir askeri üs ve nükleer atık tesisi de yer alacak. vahhabi suudlu yetkililer, "katar, suudi arabistan'ın askeri üssünün bulunduğu selva adası'nın bir parçası olacak" şeklinde pişkin açıklamalarda bulunmuştu.

kanal ile ilgili görseller:


bu suudlar'da hakikaten kafa yok yahu. yarın öbür gün elinde imkan oldu katar'a askeri harekat düzenleyeceksin koca kara sınırını ortadan kaldırıyorsun.
ee zaten ülkenin tek kara sınırı seninle. senin kontrolün altında. boş beleş işler yahu.
nedenini bilmiyorum ama suudi arabista'nın çok da uzun ömürlü bir devlet olacağını sanmıyorum. mantaksız bir proje, hem yukardaki arkadaşın dediği gibi stratejik bir hata. hem da kara ambargosu uygulama niyeti taşısada zaten orası halihazırda suudi arabistan toprağı olduğundan böyle bir şeye gerek yok. tırları sokmazsın olur biter. başta dediğim gibi bu suudlar böyle mantıksız projelere para harcar, aşiret saçmalığına devam ederlerse bölünmeleri kaçınılmaz.