sincan uygur özerk bölgesindeki çin yeniden eğitim kampları

the wall street journal çin'in sincan uygur özerk bölgesinde müslümanların tutulduğu siyasi "yeniden eğitim" kamplarıyla ilgili haber yaptı.

haberin abd'li ve bm'den yetkililere dayandırdığına göre bölgedeki müslüman nüfusun %7'si (yaklaşık 1 milyon insan) bu kamplarda hapsedilmiş.

haberde kamplardan birinde tutulmuş bir uygur şunları söylüyor: "kamp kırmızı tuğlalarla örülmüş bir okula benziyordu. muazzam derecede geniş bir alan. gardiyanlar her an etrafımızdaydı. o sıkıntılarla yüzleşmektense ölmeyi düşünüyorduk."

wsj yeniden eğitim kamplarındaki müslüman uygurların komünist propagandalara maruz kaldıklarını belirtiyor. konuyla ilgili olarak uygur tanık şöyle devam ediyor: "saat 5'te kalkıyorduk. gün boyunca 2 saat hatta bazen 3-4 saat komünizmle ilgili marşlar söylüyorduk. xi jinping'i ve komünist parti'yi öven filmler izliyorduk."

ayrıca tanık: "niye bir dine inanıyorsunuz? tanrı yoktur. evinizde kur'an var mı?" söylemleriyle dinlerine yönelik müdahalelerin olduğunu belirtti.

haberde bu kamplarda yüzlerce insanın tek bir odada tutulduğu, tek bir tuvaletin ortak kullanıldığı ve gün boyu sadece 1 tabak yemek verildiği yazıyor.

daha da önemlisi bu kamplar uydu görüntülerine göre genişliyor.

https://www.wsj.com/articles/chinas-uighur-camps-swell-as-beijing-widens-the-dragnet-1534534894kampların before-after görüntülerinde genişlediği göze çarpıyor.


bu da kampın yakın çekim görüntüsü:


çin'in bu konuda zulmü ne yeni ne de bitecek gibi. türkiye'nin konu hakkında çalışmaları çok pasif çünkü pekin yönetimi bu konuda çok ama çok sert. hiçbir şekilde pazarlık ya da masada bir madde şeklinde yer alamaz. ama şu da var. enn iyi yol her zamanki gibi diplomasi. çünkü bölge ve iki ülke arasındaki uçurumlar anca buna yetiyor.

şunu da unutmayalım, doğu türkistan'a ilk giden cumhurbaşkanı abdullah gül'dü. daha önce izin bile vermiyordu çin yönetimi.