sizce ülkemizin sorunu(sorunları) nedir ?

öz kültürünü yani benliğini kaybetmiş olmamız en büyük sorunudur bu memleketin.
türkiye de herkes siyaset yapar , inşaat yapar, bir konuda uzman gibi racon keser ama kimse kendi işini yapmaz..
bilmeyen kişilerin biliyormuş gibi yapması.
asıl sorunumuz yapıcı eleştiri kıtlığı.
torpil, iltimas, adam kayırma, hemşehricilik, aşiretcilik, cemaatçilik, taassup, kişiye göre adalet, ehliyetsiz kişilerin iş başı yapması, liyakatin askıya alınması, bireycilik vb.
ülke olarak 7’den 70’e had bilmeme sorunumuz var. herkes her konuda uzman. herkes her şeyi biliyor. ama kimse haddini bilmiyor. hele birde konu siyaset, ekonomi ve dinse uzman olmayan yok.
eğitim konusu da göz önünde bulundurulması gereken bir konu. üniversitelerin durumu pek umut verici görünmüyor. sürekli artan kontenjanlar, niteliksiz akademisyenler ve başka başka eğilimleri olan öğrencilerin iyi yönlendirilemediği için aynı sınıfta olması eğitimin ülkenin geleceğinin kalitesini düşüren durumlardir.
aydinlanma donemini yasayamadik. bu nedenle kapitalizm kurumlari ile yerlesmedi.
önem sirasıyla:
1) kürtler. (sadece terorist olanlar değil)
2) atatürkçülüğün (özellikle laiklik) anlaşılamamasi veya yanlis anlasilmasi
3) jeopolitik konum, ihtiyarlar ve cahillik
buna verilecek klasik cevaplar;terör, ekonomi, cehalet vsvs. ancak olaya farklı açıdan bakmak gerektiğine inanıyorum. çünkü bu klasik cevap olarak söylenen sorunların hepsi değilse de birkaçı gelişmiş ülkelerde de görülmekte. onların bize göre fark yarattıkları husus:elbette yönetim. devlet yönetimi ve toplum yönetimi. kökleşmiş devlet gelenekleri, farklılaşan hükümet yetkililerinin siyasi yelpazenin zıt kutbu da olmalarını bile yok sayabilecek niteliğe ulaşmış durumda. bizdeki durum ise çok farklı. resmi bir ideoloji ve onun etrafında şekillenen gelenek... diğer yandan bu gelenek ve takipçilerinin devletten uzaklaştırılma çabası. burada amaç liberal, milliyetsiz bir anadolu yaratmak. yaklaşık yüz yıldır da deneniyor.
damat ekonomi bakanı
welcome to turkey
liyakat. liyakatsızlık son bulduğu vakit terör de biter, ekonomi de düzelir, ahlaksızlıklar da son bulur.
  • /
  • 2