soğuk savaş

almanya’nin bölünmesiyle ve dogu avrupa’nin büyük bölümünde sovyet tipi hükûmetlerin oluşmasiyla başlayan ve sovyetler birligi’nin soguk savaş dönemi, ıı. dünya savasi sonrasinda, özellikle orta avrupa devletleri 1991’de daglislarina kadar süren siyasi, ekonomik ve askerî bakimdan iki super gücün (abd ve sscb) önderliğindeki ideolojik iki bloğun egemen oldugu dönemdir.
20. yüzyılın en büyük kaybedeni osmanlı idi, soğuk savaş süreci sonunda ikinci en büyük kaybeden sscb oldu.dönüp bakıldığında ikisinin de ne büyük kaybettiği açıktır.

ama aynı zamanda dünyaya teknolojik olarak büyük bir ilerleme sağlatmış bir süreçtir
bugünün dünya siyasetinin şekillenmesinde en büyük rolü olan süreçtir. bugün neden pizza yediğinizi,mcdonaldsın neden ünlü olduğunu,tvnin toplumda nasıl bir etkisi olduğunu soğuk savaş periyodunu iyice gözlemleyerek idrak edebilirsiniz.
iki büyük devlet olan abd ve sscb önderliğinde iki karşıt ideolojinin yarıştığı ve çatıştığı ve 1991'de sscb'nin dağılmasıyla biten 40-45 senelik dönem. küba krizi, kore savaşı gibi gerilimin çok arttığı zamanlarda olmuştur tabiki. kazananı abd ve kapitalizm olmuştur. savaşın sonucuna mahsuben francis fukuyama'nın 'the end of the history' adlı teorisinide ayrıca okumanızı öneririm.
sovyetlerin yıkılması ile sona eren dönem. bugün bu sürecin bitmesi ve sovyetlerin dağılmasının ortadoğu'ya yansıması net şekilde görülmektedir. güçlü bir müttefikten ve onun yardımından mahrum kalan ortadoğu ülkeleri abd ile ilişkilerini daha ileri götürmeye başlamıştır.

israil kendisini dizginleyen bir büyük gücün olmaması ile daha saldırgan bir tavır sergilemiş, abd etki alanını bütün bölge coğrafyasına yaymaya başlamıştır.
gerek günümüz dünya siyasetini etkilediği gibi yapılan her çeşit bomba deneyleriyle dünyamızın ekolojik dengesini de alt üst eden dönem
tüm dünyanın kandırıldığı sözde savaştır. ellerinde binlerce nükleer bomba olan iki gücün bir çeşit savaşta ( soğuk savaş ) olduğuna inanmak saflıktır. hele hele o dönemde bu iki güç arasında sıcak savaşın çıkacağına inanmak daha büyük saflıktır. gerçekte olan güç dengesinin değişmesidir - abd lehine.
2.dünya savaşı mühendislik ise
soğuk savaş istihbarattır.