son dönemdeki ab-türkiye ilişkileri

türkiye'deki krizle ilgili olarak ilk tepki italya'dan geldi:
11 ağustos'ta italya dışişleri bakanı enzo moavero, türkiye'de yaşanan kur değişiminin, kendilerini ve bölgedeki herkesi etkileyeceğini söyledi ve türkiye'ye dayanışma mesajı verdi.


13 ağustos'ta almanya başbakanı angela merkel, ''türkiye'de ekonomik istikrarsızlık kimsenin çıkarına değil'' ifadesini kullandı.

aynı gün italya'dan bir destek daha geldi: italya başbakanlık müsteşarı giancarlo giorgetti, ülkesinin tıpkı türkiye gibi bir ekonomik saldırıya uğrayabileceğini söyledi. giorgetti, "yazın borsada az hareket olduğunda bu, ülkelere yönelik agresif girişimlere neden olabilir, tıpkı türkiye'de olduğu gibi" dedi.


14 ağustos'ta edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan yunanistan ordusuna mensup 2 askerin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verildi.

ab komisyonu başkanı jean-claude juncker, 2 yunan askerin tahliye edilmesi sonrası ''ab, türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürmeye devam edecek" açıklamasını yaptı.


15 ağustos'ta uluslararası af örgütü türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı taner kılıç'ın tahliyesine karar verildi.


genel kanıda türkiye'nin abd ile gerilen ilişkiler sonucu donald'ın ortak düşmanlarının safına doğru kayacağı düşünülürken bu süreç ab ile ilişkilerde de yeni bir sayfa açabilir.

brexit ve make america great again.. abd ve ingitere köşesine çekiliyor. ve artık gelişim doğuya kayıyor. bir kuşak bir yol(ipek yolu) projesi de malum. nasıl ki türkiye, doğu bloğu ittifakına mecbur bırakıldıysa ab'ye de aynısı yapılıyor. ikili ilişkilerde iyi olmaya mecburlar. petrol, doğal gaz ve ileride olacak olan ticaret yolları rusya ve türkiyeden geçiyor.