sözlük yazarlarının tavsiye ettiği filmler

sözlük yazarlarının bu filmi izleyin, size birşeyler katacaktır dediği filmleri burada paylaşabiliriz.

kar küreyici (snowpiercer) (2013) filmini tavsiye ederim ben. insanı dünyadaki sistem hakkında düşündüren ve aydınlatan bir filmdir.
lone survivor.
amerikan askerlerinin afganistandaki bi görevini anlatıyor.
propaganda olsa da film olarak bakınca gayet güzel.
operation red sea. çin'in çok iyi mesajlar verdiğini düşündüğüm yakın tarihin en iyi yeni nesil savaş filmi.
büyük açık/the big short filmi finans piyasasında moodys, s&p, fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının notları nasıl ve neden sattıkları konusu işleniyor.
yeşil yol,hachiko,7,şeytanın avukatı
guguk kuşu,kuzuların sessizliği.
lord of war (savaş tanrısı) gerçek bir film
tüm sherlock holmes film ve dizilerini izleyin. dikkatli izler ve anlarsanız sizde inanılmaz bi gözlem yeteneği artırır.
abd'nin afganistan ve ırak işgali karşıtı bir hollywood filmi olarak unthinkable filmi.
 spoiler!
filmi afganistan'da askerlik yaparken orada müslüman olan ve amerika'ya dönünce abd'nin askerlerini geri çağrılmaya ikna etmek için ülkeye yerleştirdiği atom bombası patlatmak üzere olan askerin hikayesini anlatıyor.
michael collins, directed by neil jordan
the wind that shakes the barley, directed by ken loach

bu filmler irlanda bağımsızlık mücadelesini konu ediniyor. ayrıca nationalism and ethnnicity dersinin film listesinde yer alıyorlar.
inside job bu filmi herkes izlemeli özelikle türkiye deki finansçılar ve emlak balonuna dair
big short ikinci tavsiyem
all the president's men siyaset ilgilenenler mutlaka izlemeli
the wolf of wall street trader yapanlar izlesin
fight club, amelie, leon the professional, the pianist, the book thief, the shawsbank redemption, taare zameen par, the green mile, forrest gump.
steven sbielberg abimizden savaş atı önerim
unsere mütter unsere väter. 2. dünya savaşını alman gözünden anlatmasına rağmen objektif bir yapım diyebiliriz. doğu cephesine odaklanıyor. 3x1.5 saat bölümden oluşuyor.
savaş atı, mandalina bahçesi, olağan şüpheliler, hayat güzeldir, umudunu kaybetme, the battleship ısland, schindler'in listesi, en karanlık saat, akıl oyunları, er ryan'ı kurtarmak, dunkirk, kapıdaki düşman, the man with the ıron heart kaliteli izlemeye değer filmlerdir.
john frankenheimer'dan ronin olabilir mesela.
bahar bu yıl gelmesin.

belgesel filmidir, bizim olmayan fakat mücadeleye yaklaşımlarıyla bize çok benzeyen başka bir milletin ordusunu anlatmaktadır.
"tıka basa" kendimiz ve çocuklarımız için izlememiz gereken bir belgesel. hipokrat, 'bütün hastalıklar bağırsakta başlar' demiş. gıda tüketimi ve gıda sektörünün aç gözlülüğünü anlatıyor.
  • /
  • 3