stratejik ortak

4 Entry Daha
bugün özellikle devlet adamlarımızın sıklıkla yanlış kullandığı kavram. a ülke b ülke ile dost ise ya da müttefik ise bu ilişki stratejik ortaklık olarak değerlendirilemez. stratejik ortaklık, yalnızca uzun vadede çıkarları birbirine paralel olan ve çatışmayan iki devlet arasında vuku bulabilir. örneğin, bizim sıklıkla stratejik ortağımız olarak nitelendirdiğimiz amerika birleşik devletleri ve ingiltere, aslında bizim stratejik ortağımız değildir. hatta bu iki ada ülkesi almanya veya fransa ile dahi stratejik ortak değillerdir çünkü uzun vadede çıkarları birbirlerine denk düşmez.
amerika birleşik devletlerinin stratejik ortakları bellidir: ingiltere, avusturalya ve tahmin edilebileceği gibi israil. bu örneklerin açıkça gösterdiği, amerika'nın ana karada israil dışında stratejik ortağının olmadığıdır. bunun nedeni zbigniew brzezinskinin büyük satranç tahtası isimli kitabında yazar. "doğu avrupayı yöneten merkez bölgeye komuta eder, merkez bölgeye komuta eden dunya adasını (anakara) yönetir. dünya adasını yöneten, dünyayı yönetir."

yani toparlamak gerekirse ana karada herhangi bir devletin tehlike oluşturabilecek kadar güçlenmesi amerika birleşik devletlerinin işine gelmez. bu yüzden bırakın bizim ülkemizi, nato'nun baba ülkeleri dahi amerika'nın stratejik ortağı değildir.